Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Cudak" - nowy polski film o trudnych relacjach polsko-żydowskich w krakowskich kinach od 9 lipca

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Reżyserka filmu „Cudak” opowiada o niezwykłej przyjaźni polskiego i żydowskiego muzyka w czasie okupacji
Reżyserka filmu „Cudak” opowiada o niezwykłej przyjaźni polskiego i żydowskiego muzyka w czasie okupacji Materiały prasowe
W piątek 9 lipca swoją premierę w krakowskich kinach będzie miał nowy polski film – „Cudak”. To okupacyjna historia koncentrująca się na trudnych relacjach polsko-żydowskich.

FLESZ - Mieszkańcy Zoo zaszczepieni na COVID-19

od 16 lat

Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich imprezach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się występy w lokalu dla Niemców. Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka.

Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie. W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują: Cudak może zarabiać grając z Akermanem, ten natomiast zyskuje szansę na przeżycie. Pewnego dnia Roman decyduje się na stałe zabrać z getta skrzypka z jego rodziną, by ukrywać ich z narażeniem życia w swoim domu.

- Kiedy staje się wobec tematu takiego jak Holokaust, reżyser musi podjąć kilka istotnych decyzji, aby z jednej strony powiedzieć coś nowego na temat, który od lat jest obecny w kulturze, z drugiej zaś – aby nie popaść w odrętwienie, spowodowane skalą ludzkiego cierpienia i faktem, że realizowana historia opiera się na faktach. Wszelkie koncepcje realizacyjne, obsadowe i artystyczne
podporządkowałam kilku nadrzędnym elementom, które w efekcie tworzą istotę mojego filmu – mówi reżyserka Anna Kazejak.

Główne role grają w filmie mniej znani aktorzy: Kazik Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska, Natalia Skrzypek i Ninel Kos.

- Historia Cudaka i Akermana prowadziła mnie drogą, która stała się w efekcie darem – dla bohaterów filmu, ale i dla mnie. Relacja między muzykami przemienia się w więź wyjątkową i ważną. Ważną na tyle, by Cudak gotów był dla niej wiele zaryzykować.
Ta historia mówi też o tym, że można mieć odmienne spojrzenie na świat, różne pochodzenie, lubić inne kolory, chodzić do kościoła albo do synagogi, ale łączyć nas może szacunek i wrażliwość na los innych - podkreśla Kazik Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Cudak" - nowy polski film o trudnych relacjach polsko-żydowskich w krakowskich kinach od 9 lipca - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto