Crump mistrzem świata!

Żuk
W Hamar odbyła się ostatnia eliminacja cyklu Grand Prix na żużlu. Zwyciężył Szwed Tony Rickardsson, a Tomasz Gollob był trzeci w wielkim finale. Największe powody do zadowolenia może mieć jednak Australijczyk Jason ...

W Hamar odbyła się ostatnia eliminacja cyklu Grand Prix na żużlu. Zwyciężył Szwed Tony Rickardsson, a Tomasz Gollob był trzeci w wielkim finale. Największe powody do zadowolenia może mieć jednak Australijczyk Jason Crump, który został mistrzem świata. Tytuł zapewnił sobie dzięki temu, że w Hamar zajął 7. miejsce. Ale i my mamy powody do radości, bo obaj Polacy Tomasz Gollob i Jarosław Hampel znaleźli się w czołowej ósemce i w przyszłym sezonie też będą startować w cyklu GP. Przypomnijmy, że po eliminacjach miejsce w doborowym towarzystwie wywalczył sobie Tomasz Chrzanowski.

Crumpowi do tytułu wystarczało miejsce w ósemce i cel ten zrealizował. Decydujący był wyścig XIX. Wygrał go Duńczyk Nicki Pedersen przed Crumpem i obaj awansowali do półfinału. Z tego biegu wykluczony został najpierw Norweg Rune Holta, a następnie Australijczyk Ryan Sullivan. Crump nawet nie próbował ścigać się z Pedersenem, fetował mistrzostwo. Zacięta rywalizacja trwała o brązowy medal. Stoczyli ją w finale Hancock i Australijczyk Leigh Adams. Lepszy okazał się Amerykanin.

To był ostatni wyścig GP w dotychczasowej formule. Od przyszłego roku ulegnie zmianie formuła rozgrywania turniejów. Będzie bowiem startowało 16 zawodników. Najpierw rozegranych zostanie 20 biegów, a następnie czołowa ósemka trafi do półfinałów. W finale pojedzie najlepsza czwórka.

* GP Norwegii: 1. Tony Rickardsson (Szwecja) 25 punktów, 2. Greg Hancock (USA) 20, 3. Tomasz Gollob 18, 4. Leigh Adams (Australia) 16, 5. Nicki Pedersen (Dania) 13, 6. Andreas Jonsson (Szwecja) 13, 7. Jason Crump (Australia) 11, 8. Rune Holta (Norwegia) 11... 11. Piotr Protasiewicz 7, 12. Jarosław Hampel 7.

* Klasyfikacja końcowa MŚ: 1. Crump 158, 2. Rickardsson 155, 3. Hancock 137, 4. Adams 131, 5. N. Pedersen 113, 6. Gollob 113, 7. Jonsson 97, 8. Hampel 81... 15. Protasiewicz 55, 23. Grzegorz Walasek 13, 29. Rafał Dobrucki 5, 32. Wiesław Jaguś 4, 34. Krzysztof Kasprzak 3, 35. Chrzanowski 2.

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny