Cracovia - Wisła. Ogromne kontrowersje, emocje i lawina kartek w derbach

Derby Krakowa odbyły się bez udziału publiczności, ale emocji w nich nie brakowało Andrzej Banaś
Derby Krakowa odbyły się bez udziału publiczności, ale emocji i kontrowersji w nich nie brakowało. W meczu otwierającym 12. kolejkę ekstraklasy Cracovia zremisowała z Wisłą Kraków 1:1.

Mecz był debiutem trenera Wisły Petera Hyballi, który został oficjalnie zaprezentowany w czwartek i nie miał zbyt wiele czasu na poznanie nowej drużyny, z którą przeprowadzi zaledwie jeden trening. Z Michałem Probierzem, szkoleniowcem Cracovii, już się mierzył blisko 1,5 roku temu, gdy jego DAC Dunajska Streda, po dwóch remisach - 1:1 i 2:2 wyeliminował Cracovię po I rundzie eliminacji Ligi Europy. W sobotę trener będzie obchodził 45 urodziny. Mógł mieć prezent w postaci 3 punktów, ale ostatecznie zwycięstwo wymknęło się "Białej Gwieździe".

Trener Probierz dokonał jednej zmiany, w porównaniu z ostatnim meczem z Wisłą Płock. I to wymuszonej, bo Mateja Rodina, który został wtedy ukarany czerwoną kartką, zastąpił Ivan Marquez.

Szkoleniowiec Wisły nie kombinował zanadto i też zdecydował się na jedną roszadę – za kontuzjowanego Łukasza Burligę zagrał Maciej Sadlok. Nie wystąpił Jakub Błaszczykowski, który nie wyleczył kontuzji.

Wisła zaczęła z animuszem, już w 1 min główkował Adi Mehremić – nad bramką. W 7 min po wrzutce Yawa Yeobaha z wolnego musiał interweniować Karol Niemczycki, który wybił piłkę na róg. Wisła miała lekką przewagę, świetnie stosowała pressing, przebywała częściej na połowie „Pasów”. Po kwadransie gry mecz jednak się wyrównał. W 18 min Sergiu Hanca dogrywał z lewego skrzydła, ale żaden z jego partnerów nie doszedł do podania. W 23 min z kolei z prawej strony groźnie płasko dogrywał Yeboah, ale efektem tego był tylko róg dla Wisły, po wybiciu piłki przez Cornela Rapę. 5 min później Yeboah świetnie znalazł w polu karnym Jeana Carlosa Silvę, który jednak nie zdecydował się na strzał, tylko na dogrywanie piłki i szansa przepadła.

W 35 min „Pasy” miały rzut wolny z 30 m, uderzał Ivan Fiolić, ale takim strzałem nie mógł zaskoczyć Mateusza Lisa. W 37 min uderzał z wolnego Silva – trafił w mur, a po chwili powstało ogromne zamieszanie w polu karnym. Padł Dawid Szot, ale po chwili zobaczył żółtą kartkę za symulowanie. Dwie minuty przed przerwą wiślacy mieli rzut wolny z okolic rogu pola karnego – Maciej Sadlok strzelił wprost w mur. Ta połowa nie zakończyła się więc żadnym mocnym akcentem.

Nerwowo dla obu stron zaczęła się druga połowa. Piłka odbiła się od Mehremicia i sędzia Daniel Stefański wskazał na „wapno”. Sprawdzał jednak tę sytuację na VAR-ze i po chwili uznał, że karnego nie ma. Wywołał wściekłość u trenera Probierza, ale obraz telewizyjny nie kłamał. Wiślacy nie zdenerwowali się tą sytuacją, niebawem po stracie Floriana Loshaja piłkę przejął Yeboah, ale zwlekał ze strzałem. W 57 min piłkarz z Ghany uderzał z wolnego i choć Niemczycki złapał piłkę, to była to groźna sytuacja. W 60 min po starciu Szymonowicza z Brown Forbsem wiślak padł na murawę i arbiter uznał, że ma być rzut karny. Tym razem sam nie podszedł do monitora i nie sprawdził tej sytuacji na VAR-ze. Była to bardzo kontrowersyjna sytuacja.

W 67 min po faulu Brown Forbsa na Michale Siplaku sędzia pokazał mu drugą żółtą i w konsekwencji czerwona kartkę. Wisła musiała grać więc w dziesiątkę. Wisła wcale nie cofnęła się do defensywy, a „Pasy” za wszelka cenę dążyły do wyrównania. W 73 min skrzydłem zaatakował Thiao, wpadł w pole karne i zakończył strzałem nad bramką. W 76 min kapitanie z dystansu strzelał Hanca, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Dwie minuty później z bliska końcem strzelał Filip Piszczek, a Michal Frydrych instynktownie odbił piłkę na róg. W 85 min Hanca popisał się kapitalnym podaniem na 5 metr, a van Amersfoort głową pokonał bramkarza. A więc remis. „Pasy” „poczuły krew” i mocno przycisnęły rywala. Po chwili z 2 m przestrzelił Siplak. Sędzia doliczył aż 9 minut do regulaminowego czasu gry.

W dodatkowym czasie groźne uderzał Gieorgij Żukow - piłka wylądowała na górnej siatce. Posypały się kartki, mecz trwał 13 minut dłużej, ale już się nic nie zmieniło.

Cracovia – Wisła Kraków 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Brown Forbes 61 karny, 1:1 van Amersfoort 85.
Cracovia: Niemczycki – Rapa, Marquez, Szymonowicz, Siplak – Fiolić (65 Thiago), Loshaj, van Amersfoort, Sadiković, Hanca – Rivaldinho (65 Piszczek).
Wisła: Lis – Szot (67 Gruszkowski), Frydrych, Mehremić, Sadlok (90+5 Abramowicz) – Yeboah(90+5 Savić), Plewka, Kuveljić (46 Basha), Żukow, Silva (72 Bequiraj) – Brown Forbes.
Sędziowali: Daniel Stefański (Bydgoszcz) oraz Dawid Golis (Skierniewice), Krzysztof Myrmus (Katowice). Żółte kartki: Siplak (61, niesportowe zachowanie), Hanca (71, faul). Marquez (90+4, faul) - Mehremić (33, faul), Szot (38, niesportowe zachowanie), Brown Forbes (45 + 1, niesportowe zachowanie), Lis (90+4, faul), Savić (90+10), Żukow (90+11). czerwona: Brown Forbes (67, druga żółta, faul).Mecz bez udział publiczności.