Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cracovia Maraton: Etiopczyk zwycięzcą, Polak trzeci

Redakcja
Aż 3092 osoby wzięły udział w IX Cracovia Maraton. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej został Etiopczyk Abebe Nagane.

IX Cracovia Maraton pobił rekord frekwencji. Aż 3092 uczestników zgromadziło się na krakowskich Błoniach, aby wziąć udział w sportowej rywalizacji. Dla porównania, w roku ubiegłym wystartowało 2211 zawodników. - Na tak wysoką frekwencję złożyły się dwa czynniki. Rosnąca popularność krakowskiego maratonu oraz odwołanie biegu w Dębnie - przyznał Edward Stawiarz, polski lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk, dyrektor IX Cracovia Maraton.

Równo o 9.30 zawody otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wyścig rozpoczął się na krakowskich Błoniach. Droga, którą zawodnicy musieli przemierzyć prowadziła przez Rynek Główny, Drogę Królewską, Bulwary Wiślane, Nową Hutę i z powrotem na Błonia. Dystans maratoński liczył  42 km 195 m.

W tym roku Cracovia Maraton został podzielony na dwa dni. W sobotę odbyły się imprezy towarzyszące: między innymi V Mini Maraton im. Piotra Gładkiego,  "bieg na rolkach" oraz finały Małopolskich Sztafetowych Biegów Przełajowych z udziałem dzieci i młodzieży.

Uczestnicy Mini Maratonu pokonali 4,2 km, a rolkarze przejechali 12 kółek (w obu biegach zawodnicy rywalizowali na pętli wokół Błoń). W Mini Maratonie zwyciężył Kamil Murzyn z Krakowa (0:12:31). Wśród pań najlepsza była Ewa Brych-Pająk z Częstochowy (0:15:21). Bieg na rolkach z nowym rekordem trasy wygrał Bartosz Chojnacki z Warszawy (1:15:12,65)

W niedzielę odbył się bieg główny. W IX Cracovia Maraton wzięli udział biegacze z całego świata, m.in. z Niemiec, Słowacji, Rosji, Kenii, Białorusi, Czech oraz Egiptu. Razem z amatorami biegali jedni z najlepszych zawodników świata: m.in. biegacze z Etiopii: Halegoreges Dereje Tesfaye (rekord życiowy 2:08.36) Wakweya Feyissa Tamarat (2:09,30), Ketama Abdisa Abebe (2:10,20), Nagane Abebe (2:11,10). To właśnie ten ostatni okazał się dzisiaj najlepszym zawodnikiem. Etiopczyk uzyskał czas 2:16,13. Zawodnikowi nie udało się pobić rekordu ustanowionego w zeszłym roku przez Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo (2:11,26). Zwycięzca tegorocznego Cracovia Maraton został uhonorowany okolicznościowym medalem przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Na uwagę zasługuje trzecie miejsce wywalczone przez Polaka - Przemysława Rojewskiego, który zakończył bieg z czasem 2:22.32.

W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Etiopka Geta Etaferahu Tarekegn, która zakończyła bieg z czasem 2:37.22.

Od początku istnienia krakowskiego maratonu, uczestniczą w nim niepełnosprawni zawodnicy, którzy są polska elitą niepełnosprawnych maratończyków. W Cracovia Maraton udział biorą osoby na wózkach, mające problem z poruszaniem się oraz osoby niewidome i słabowidzące.  - Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat, krakowski maraton stał się liderem w kraju pod względem liczby osób niepełnosprawnych, biorących udział w maratonie - powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. W IX edycji Cracovia Maraton udział wzięło 57 zawodników niepełnosprawnych.

Przy organizacji znanego już na całym świcie maratonu pomagały nie tylko służby policyjne, straż miejska oraz pogotowie ratunkowe, ale również liczni wolontariusze. - Do pomocy przy organizacji Cracovia Maraton zaproszono nas z TS Wisła, gdzie trenujemy strzelectwo sportowe. Pierwszy raz uczestniczymy przy organizacji maratonu, ale już możemy powiedzieć, że to bardzo fajna impreza. Wiele pozytywnych emocji niesie ze sobą krakowski bieg, co jest bardzo ważne w rywalizacjach sportowych - przyznały Kinga Maślanka i Magda Nowak, wolontariuszki działające przy organizacji IX Cracovia Maraton. 

- Krakowski maraton przyciąga swoją strukturą, pomysłowością i dobrą organizacją. Czuć tutaj sportowego ducha rywalizacji. Nie jestem zawodowym biegaczem, ale tutaj nikt na to nie patrzy. Każdy może sprawdzić granice swojej wytrzymałości, a przy tym doskonale bawić - przyznał jeden z uczestników maratonu, który na zawody przyjechał z Poznania.

Klasyfikacja generalna

1. Abebe Nagane (Etiopia) 2:16.13
2. Dmitrij Baranowski (Białoruś) 2:22.16
3. Przemysław Rojewski (Polska) 2:22.32
4. Anton Potocki (Ukraina) 2:25.18
5. Damian Zawierucha (Polska) 2:27.22
6. Fredi Marti (Szwajcaria) 2:30.36
7. Krzysztof Szczepański (Polska) 2:30.58
8. Grzegorz Czyż (Polska) 2:36.02
9. Marek Dzięgielewski (Polska) 2:36.49
10. Geta Etaferahu Tarekegn (Etiopia) 2:37.22

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto