Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wolno wiernym w Wielkim Poście

Marta Paluch
Środa Popielcowa.
Środa Popielcowa. Fot. Adam Wojnar
W Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. Biskupi wzywają do powstrzymania się od hucznych zabaw, choć możliwe są dyspensy, np. z okazji Dnia Kobiet.

Jak się okazuje, nie. Wierni z Małopolski, którzy wybiorą się w Dzień Kobiet (sobota 8 marca) na teren diecezji katowickiej, mogą się bawić - nawet hucznie. Bo metropolita katowicki (niegdyś tarnowski) abp Wiktor Skworc "w związku z tradycyjnymi obchodami Dnia Kobiet udzielił dyspensy od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach na dzień 8 marca 2014 roku na terenie archidiecezji katowickiej".

A, jak podkreśla specjalista od prawa kanonicznego kanclerz krakowskiej kurii ks. Piotr Majer, dyspensa obejmuje wszystkich, którzy znajdują się na objętym nią terytorium.

- Więc na terenie diecezji katowickiej w tym dniu nawet parafianin z Małopolski może się bawić - tłumaczy ks. Majer. W archidiecezji krakowskiej takiej dyspensy nie ma.

Co w takim razie nam wolno a czego nie w Wielkim Poście?

Według prawa kanonicznego, zakaz jedzenia mięsa obowiązuje we wszystkie piątki (więc tym bardziej w te postne) oraz w Środę Popielcową. Natomiast w Popielec i Wielki Piątek dodatkowo obowiązuje post ścisły - katolicy ograniczają się do trzech posiłków. Prawo nie konkretyzuje w detalach pojęcia "post". Jest tylko mowa o jednym większym posiłku do syta i dwóch skromnych dziennie.

- Nie ma przepisów, jakie pokarmy można wtedy jeść, a jakich nie. Kiedyś próbowano nawet to mierzyć, ważyć, ale zarzucono ten pomysł. Każdy musi to sam ocenić - mówi ks. Majer.

Duży posiłek nie wyklucza więc np. deseru. Nigdzie też nie ma zapisów o zakazie picia alkoholu. Teoretycznie więc lampka wina do obiadu nie jest przekroczeniem norm kościelnych. Co innego alkoholowa impreza.

Mięsa nie powinny wówczas jeść osoby od 14 lat do końca życia, natomiast zasada postu ścisłego dotyczy dorosłych katolików do ukończenia 60. roku życia.

- Dobre przeżywanie Wielkiego Postu nie polega jednak wyłącznie na spełnieniu norm co do ilości i rodzaju pokarmu, ale na podjęciu ducha pokuty i nawrócenia. Bawić się nie wolno przez cały Wielki Post, mówi o tym czwarte przykazanie kościelne - wyjaśnia ks. Majer.

Jednak również termin "zabawa" zostawia się wyczuciu wiernych. Na pewno jest nią potańcówka, noc w dyskotece. A urodziny w gronie znajomych czy koncert w filharmonii? - Moim zdaniem, nie - ocenia kanclerz krakowskiej kurii. Dodaje, że przekroczenie norm (mięso, zabawa) może być grzechem lekkim (jednorazowe) lub ciężkim (jeśli w zupełności odrzucamy zalecenia wielkopostne).

Natomiast, jak podkreślają duchowni, Wielki Post to nie tylko czas umartwień i wyrzeczeń, ale również czas dobrych uczynków i zastanowienia się nad sobą. Co trzeba robić? - Modlić się, dawać jałmużnę, pomagać biednym, starannie wykonywać swoją pracę - wymienia ks. Majer.

Bo post nie jest po to, by obnosić się z ponurą miną, ale by przeżyć go w duchu zastanowienia. A nawet podejmować wyzwania. Tak jak np. ludzie biorący udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Co roku wyrusza z Krakowa. Jest organizowana przez ks. Jacka Stryczka z parafii św. Józefa w Podgórzu. To całonocny, około 40-kilometrowy marsz w milczeniu, przerywanym rozważaniami Misterium Męki Pańskiej.

- Wszystko wskazuje na to, że takie pełne zmagań "wychodzenie z kościoła" w Wielkim Poście bardzo przypadło wiernym do gustu. Polubili wyzwania tak jak ja - mówi nam ks. Stryczek.

Świąteczny kalendarz
Najważniejsze święto chrześcijańskie, czyli Wielkanoc

Wielkanoc, czyli Zmartwych-wstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwych-wstanie Jezusa Chrystusa. W roku 2014 święto przypada na 20 kwietnia (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek).

Warto przypomnieć, że Wielkanoc to święto ruchome. Jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Datę Wielkanocy ustalono na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co miało odpowiadać dacie z kalendarza hebrajskiego, która z kolei oznaczała początek żydowskiego święta Paschy. Poprzedzający Wielkanoc tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania to najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików.

Od daty Wielkanocy zależą daty większości ruchomych świąt. Oto kalendarz świąt kościelnych przypadających poza tegoroczną Wielkanocą: Niedziela Palmowa - 13 kwietnia, Święto Bożego Miłosierdzia - 27 kwietnia, Wniebowstąpienie - 1 czerwca, Zielone Świątki - 8 czerwca, Boże Ciało - 19 czerwca.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto