Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ważniejsze: bezpieczeństwo Krakowian czy drzewa? [DYSKUTUJ]

Anna Agaciak
Tak wygląda krajobraz nad Wisłą przy moście Zwierzynieckim
Tak wygląda krajobraz nad Wisłą przy moście Zwierzynieckim Janek Hubrich
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej chce zabezpieczyć miasto przed kolejną powodzią. Prowadzi w tym celu wielką wycinkę drzew i krzewów między brzegiem Wisły a wałami. Pod topór poszły już 234 drzewa. Do likwidacji zostało jeszcze 1330 sztuk.

- To likwidacja cennego ekosystemu! - biją na alarm ekolodzy. Na forach internetowych aż huczy. Ornitolodzy, ekolodzy, miłośnicy przyrody przecierają oczy ze zdumienia. "Obecnie na prawym brzegu Wisły, od Salezjanów do Skałek Twardowskiego, wycięto już ponad 40 wierzb, ale i innych drzew też. Np. przy Salezjanach kilka chyba dębów, i to rosnących wcale nie nad samym brzegiem, a w połowie, między brzegiem a koroną wału. Te drzewa nie były ani stare, ani chore. Wycinacze posuwają się powoli w górę rzeki. Cięli też przy skałkach Twardowskiego. W styczniu natomiast wykosili wszystko, co się dało, przy Norbertankach, nie podarowali nawet krzewom bzu. Czy mają zamiar ogołocić brzegi całej Wisły w Krakowie? Jak tak dalej pójdzie to Wisła w Krakowie stanie się bezdrzewnym kanałem" - pisze jeden z miłośników przyrody Krakowa. - To co się dzieje, to jedno wielkie nieporozumienie - denerwuje się dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. - Wycinka nie ma uzasadnienia. Przypomnę historię z powodzi w 1997 r. Gdy jedna z barek się zerwała i zagrażała mostowi Dębnickiemu, to właśnie drzewa ją zatrzymały, ratując przeprawę.

Kraków: zabił cztery osoby, posiedzi trzy lata

Dr Jerzy Grela, dyrektor RZGW w Krakowie, uważa inaczej. - Naszym obowiązkiem jest ochrona przeciwpowodziowa. Zieleni w międzywalach nie powinno być, stanowi ona zagrożenie, spiętrzając wodę - tłumaczy. - Być może, gdyby nie roślinność w Łęgu, nie doszłoby w zeszłym roku do przerwania wałów przy ul. Nowohuckiej. Musimy zrobić z tym porządek.

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie pocieszają ekologów, że nie wydają zgody na wycinkę każdego drzewa, o które wnioskuje RZGW. Wszystkie wnioski weryfikują. - Nie ma naszej zgody na likwidacje drzew rosnących pojedynczo, z dala od brzegów rzeki - mówi naczelnik Zuzanna Wójcik. - Z tego powodu jedną trzecią wniosków RZGW odrzuciliśmy.

Kraków: policjant odpowie za gwałt

Jerzy Wertz, dyrektor RDOŚ, dodaje, że wycinkę regulują też zapisy Ustawy o ochronie przyrody. - Przepisy mówią, że wycinkę można przeprowadzać tylko poza okresem lęgowym, czyli od września do końca lutego. Jeśli w marcu RZGW będzie chciało wycinać drzewa, konieczna będzie zgoda generalnego dyrektora ochrony środowiska. On może wydłużyć wycinkę do końca miesiąca - zauważa. Dyrektor Grela potwierdza, że o taką zgodę już wystąpił. Dodaje, że jeśli drwale nie zdążą wyciąć wszystkiego do 31 marca, ruszą ponownie do pracy jesienią.

Według dr. Romana Żurka z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie, nie na wycince drzew powinno polegać zabezpieczanie przed powodzią. - Roślinność spowalnia bowiem przepływ wody, rozprasza energię powodzi - zauważa. - W całej Europie rozszerza się wały, a nie niszczy drzewa - dodaje.

- Znam opinie dr. Żurka - ucina szorstko dyrektor Grela. - W Krakowie rozszerzać wałów się nie da. Jeśli doktor Żurek chce w tym celu burzyć domy, niech to załatwi z prezydentem miasta. My robimy to, co możemy.

Kto ma rację: ekolodzy czy urzędnicy? Co jest ważniejsze: ludzkie bezpieczeństwo czy natura? Twój głos też się liczy. Wypowiedz się!

Zobacz, jak robi się pączki w Krakowie. Mistrz cukierniczy z Hawełki zdradza nam swoje tajemnice.
Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ostry seks w Krakowie: szpital i więzienie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto