Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest pulsoksymetr i jak go używać? Porady lekarza dla pacjentów

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Syed Ali/unsplash.com
- Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem dobrze oceniam plan przekazania pulsoksymetrów do powszechnego użycia. Chociaż oczywiście najlepiej byłoby, gdyby pomiar był wykonywany zawsze przez specjalistę - mówi nam prof. Rafał Drwiła, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Małopolska została wyznaczona do przeprowadzenia programu pilotażowego, w ramach którego pacjenci z koronawirusem mają być stale monitorowani pod kątem natlenienia krwi. Posłużą do tego właśnie pulsoksymetry, które w liczbie 1500 trafiły do naszego województwa.

FLESZ - Nowa szczepionka położy kres pandemii?

Prof. Rafał Drwiła zwraca szczególną uwagę na możliwość uzyskania fałszywego wyniku. - Mogą go spowodować takie czynniki, jak chociażby sucha skóra, czy zimne z powodu zdenerwowania dłonie. Trzeba pamiętać, aby wynik traktować jako pomocny, ale nie wpadać w panikę, jeśli okaże się niepokojący - tłumaczy ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Powinno się wtedy po prostu wykonać szybki telefon do lekarza rodzinnego, który wysłucha relacji z wykonanego badania, będzie miał możliwość skontrolowania i poprawienia go, wytłumaczy wszystko i wykluczy ewentualne wady techniczne pomiaru.

Uważam, że dobrze byłoby, aby pomiar robił opiekun osoby chorej, który będzie miał lepszą ocenę sytuacji i może bardziej spokojnie podejść do wykonania tego badania - dodaje prof. Drwiła

Należy pamiętać, że stan psychiczny człowieka może mieć bezpośrednie przełożenie na uzyskany wynik. - Dlatego obawiałbym się trochę samodzielnego badania wykonywanego przez starsze, samotne osoby. Już i tak odnotowujemy sporo przypadków paniki, na przykład po zrobieniu pomiaru ciśnienia. Żyjemy w czasach trudnych, a potrzebujemy spokoju do uzyskania miarodajnego wyniku pomiaru pulsoksymetrem - mówi nam ordynator.

- Z drugiej strony mamy sytuację trudną; mocno już obciążona opiekę zdrowotną, ale i chorych na COVID-19, którzy przechodzą chorobę na tyle słaboojawowo, że mogą się leczyć w izolacji domowej. Dla tych pacjentów mierzenie saturacji będzie bardzo pomocne - dodaje profesor.

Mam także nadzieje, że dzięki posiadaniu pulsoksymetrów w domach ludzie będą się czuli bardziej spokojni i bezpieczni. A to ma przecież spore znaczenie dla ogólnego stanu pacjenta - kwituje

Przypomnijmy, że Małopolska została wyznaczona do przeprowadzenia programu pilotażowego, w ramach którego pacjenci z koronawirusem mają być stale monitorowani pod kątem natlenienia krwi. Posłużą do tego pulsoksymetry, które w liczbie 1500 trafiły do naszego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co to jest pulsoksymetr i jak go używać? Porady lekarza dla pacjentów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto