Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nam zostało z tamtych lat...

August
August
Kolejny spacer po ulicach dzielnicy Piasek. Tym razem zwiedzimy ulice: Sobieskiego i Siemiradzkiego.

Sobieskiego Jana
Wytyczono ją już w 1887 roku, natomiast nazwę otrzymała dopiero w 1890, do czego przyczynił się fakt nadania wzniesionej tu szkole imienia Jana Sobieskiego.

9
II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Budynek mieści jedną z najstarszych szkół średnich w Krakowie, działającą od 1883 roku. Wcześniej było to II Gimnazjum Miejskie, lecz w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej nadano jej imię króla Jana Sobieskiego.

Po drugiej stronie ulicy zerkamy na wylot Kremerowskiej z jej pięknie odnowionymi kamienicami.

Siemiradzkiego
Powstała dokładnie w 1887 r. Nazwę Henryka Siemiradzkiego, malarza i autora znanego obrazu "Pochodnie Nerona", nadano jej w roku 1890.

1
Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Rafała Czerniakowskiego. W latach 1889-1950 mieścił się tu Dom Zdrowia doktora Jana Gwiazdomorskiego. Pod koniec ubiegłego stulecia całość zajmowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, a później Krakowska Izba Porodowa. Budynek, w którym dokonał swego żywota m.in. Stanisław Wyspiański, wzniesiono wg projektu Władysława Ekielskiego.

2
Kamienica Turnauów. Wybudowana w latach 1889-1890 wg projektu Jana Zawiejskiego, na zamówienie Jana i Karoliny Turnauów. Na parterze posiadała pomieszczenia sklepowe oraz dwa pomieszczenia mieszkalne, w tym jedno dla stróża domu. Pierwsze piętro zajmowali właściciele, natomiast na drugim znajdowały się dwa mieszkania do wynajęcia.

24
Budynek dawnych koszar Obrony Krajowej, wzniesiony w latach 1892-1893 wg projektu J. Niedziałkowskiego. Do 1918 r. stacjonował tu 13. Feldjager Batalion, a w latach 1918-1939 mieściły się tu koszary Komendy Policji Państwowej im. J. Piłsudskiego. Od 1945 r. była to siedziba Komendy Policji Państwowej. Dziś mieści się tu Komenda Miejska Policji w Krakowie. Na zdjęciach widać również stare zabudowania gospodarcze i magazyny, które wykorzystywano jako garaże policyjnej kolumny transportowej.

31
Dom Dziecka dla Dziewcząt. Dawny budynek Stowarzyszenia Opieki nad Dziewczętami. Rozbudowany o trzecie piętro w latach 1921-23 przez znakomitego architekta Franciszka Mączyńskiego.


Zapraszam na kolejne spacery po ciekawych ulicach i miejscach Krakowa.

Polecam wcześniej opublikowane felietony z tego cyklu:

Zapraszam również do obejrzenia mapek, na których znajdują się miejsca omawiane i odwiedzane w artykułach tego cyklu: **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto