Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co jeść, aby zostać profesorem?

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Na to pytanie próbowała odpowiedzieć dr hab. Anna Kowalska z Instytutu Genetyki i Człowieka PAN. Wykład wygłoszono w ramach odbywającego się w w Poznaniu XII Festiwalu Nauki i Sztuki.

Wykład dr hab. Anny Kowalskiej z Instytutu Genetyki i Człowieka PAN odbył się w ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki. Celem wykładu było odpowiedzenie na nieco zaskakujące pytanie: Czy odpowiednia dieta może wpłynąć na naszą inteligencję i możliwości naszego mózgu. 

Dr Kowalska rozpoczęła swoje wystąpienie od kilku podstawowych informacji, m.in. tego, że mózg nigdy nie przestaje pracować, kontrolując działanie wszystkich narządów w naszym organizmie. Dlatego właśnie potrzebuje on ciągłej energii, którą dostarczamy my poprzez spożywany przez nas pokarm. To co jemy, może więc uchronić nas przed różnymi chorobami, szczególnie tymi związanymi z wiekiem.

- Poprzez odpowiednią dietę możemy także w pewnym stopniu świadomie wpływać na niektóre geny: stymulując te wartościowe, a hamując te niebezpieczne dla naszego zdrowia - tłumaczy Anna Kowlaska.

Jaka jest więc dieta zdrowa dla naszego mózgu? Przede wszystkim zawierająca energię z węglowodanów (chleb, makaron, ryż), ponieważ to one są najłatwiej przyswajane przez mózg. W procesie przemiany materii nasz organizm rozkłada je na glukozę, który dociera do wszystkich komórek ciała. Z kolei glukoza odpowiada za przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi, a więc ma istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego mózgu.

Aby nie mieć problemów z pamięcią i analizą otaczającej nasz rzeczywistości, mózg potrzebuje także białka, które znajdziemy w chudnym mięsie, produktach mlecznych czy rybach.

Dieta uboga w tłuszcze? Napewno nie dla mózgu. W metaboliźmie mózgu lipidy odgrywają ważną rolę. Jednak nie wszystkie, ale te "najzdrowsze": nienasycone kwasy tłuszczowe czy cholina. Nie należy zapominać także o witaminach, szczególnie tych z grupy B, które działają jak katalizatory i dzięki nim, w naszym organiźmie odbywają się tysiące reakcji chemicznych. Może więc odpowiednia dieta nie uczyni z nas od razu profesora, ale na pewno w pewnym stopniu może ułatwić nam życie.

- Dieta zdrowa dla mózgu to przde wszystkim dieta zróżnicowana i zrównoważona - mówiła dr hab Anna Kowalska. - Nie powinno w niej zabraknąć składników odżywczych, zapewniających nam odpowiednie funkcjonowanie. Zdrowa dieta to podstawa naszych sukcesów w nauce, pracy i życiu codziennym.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto