Co ile wymieniać filtr w odkurzaczu?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Filtr w odkurzaczu pełni bardzo ważną funkcję. Ochrania pomieszczenie przed wydostaniem się zanieczyszczeń na zewnątrz, a także dba o to, aby silnik sprzętu nie zapchał się zatrzymywanymi pyłami i kurzem z zasysanego powietrza. Jak często należy wymienić filtr w odkurzaczu? Podpowiadamy!

Po czym poznać, że filtr odkurzacza należy wymienić?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których nasz odkurzacz przestaje dobrze zbierać zanieczyszczenia. Zdecydowana większość osób podejrzewa wówczas usterkę i pierwsze, co robi, to oddaje sprzęt do serwisu. Okazuje się jednak, że zmniejszenie siły ssania nie zawsze musi mieć związek z awarią urządzenia. Czasami przyczyną jest bowiem filtr, a mówiąc dokładniej, zanieczyszczony filtr, który należy wymienić lub (w zależności od modelu) dokładnie oczyścić. Jakie jeszcze sygnały świadczą o tym, że filtr jest do wymiany? Poza utratą siły ssania, warto zwrócić uwagę także na takie czynniki jak głośniejsza praca sprzętu oraz przegrzewanie się i samoczynne wyłączenie się urządzenia podczas pracy, które świadczą o nieprawidłowej pracy urządzenia.

Wymiana filtra - jak często?

Mówiąc ogólnie, zaleca się, aby poddawać filtry konserwacji, a także czyścić je w zależności od nagromadzonych zabrudzeń. Z kolei regularna wymiana filtra na nowy powinna odbywać się co około 6 miesięcy. Takie postępowanie pozwala na zwiększenie wydajności urządzenia. Czysty filtr pomaga także wyeliminować niemiłe zapachy i niedrożność układu, które może prowadzić do słabego zbierania kurzu. Oczywiście może się zdarzyć, że w niektórych modelach odkurzaczy filtr będzie trzeba wymieniać częściej. Wiele zależy od takich czynników jak wielkość odkurzanej powierzchni czy ilość zanieczyszczeń w domu. Wymiana filtra w odkurzaczach workowych jest jednak prosta i intuicyjna. Czynność ta nie powinna sprawiać większych problemów.

Nie tylko filtr w odkurzaczu, czyli warto pamiętać też o worku

Poza wymianą filtrów, w przypadku odkurzaczy workowych należy pamiętać także o regularnej wymianie lub opróżnianiu worków na zanieczyszczenia. W tym przypadku nie ma konkretnych zaleceń co do częstotliwości, ponieważ ta zależy głównie od ilości zanieczyszczeń i wielkości worka. Warto jednak co jakiś czas kontrolować jego zapełnienie i w razie potrzeby reagować. Zapełniony worek, podobnie jak filtr, może wpływać na jakość odkurzania. Warto również pamiętać, że niektóre typy worków filtrują także powietrze od cząsteczek kurzu, alergenów i pyłków.

Jaki odkurzacz kupić?

Bardzo ciekawym modelem odkurzacza jest odkurzacz workowy Pure D9 marki Electrolux. To najbardziej wydajny odkurzacz w historii. Model posiada bardzo duży, bo aż 5-litrowy, worek na zanieczyszczenia, którego wymiana jest bardzo łatwa i higieniczna. Dzięki innowacyjnej funkcji Auto ModeTechnology odkurzacz automatycznie rozpoznaje rodzaj odkurzanej powierzchni i samodzielnie dostosowuje do niej moc ssania odkurzacza. Wszystko po to, aby uzyskać optymalny efekt sprzątania przechodząc z odkurzania podłogi na dywan. Oure D9 zachwyca nie tylko swoimi możliwościami, ale także i budową. To spory odkurzacz z kółkami w rozmiarze XL, które pozwalają na łatwe odkurzanie i przenoszenie sprzętu do innych pomieszczeń. Trudno wyobrazić sobie wygodniejsze odkurzanie. Pure D9 zadowoli każdego miłośnika klasycznych automatycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto