Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dzień bliżej Unii

rtk
Pod znakiem nadchodzącej integracji z Unią Europejską odbywały się wczoraj obrady Walnego Zgromadzenia Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Wyrazem tego było podjęcie dwóch znamiennych uchwał - jednej zobowiązującej ...

Pod znakiem nadchodzącej integracji z Unią Europejską odbywały się wczoraj obrady Walnego Zgromadzenia Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Wyrazem tego było podjęcie dwóch znamiennych uchwał - jednej zobowiązującej członków IP-H do działania w swych środowiskach na rzecz integracji z UE i drugiej, w której Izba zwraca się do swych partnerów w krajach unijnych o poparcie polskich aspiracji w parlamentach i w środowiskach opiniotwórczych.

A tych partnerów zagranicznych Izba ma wielu. To z jednej strony efekt reorientacji naszego handlu zagranicznego, a z drugiej wynik istnienia przy Izbie Centrum Euro-Info, agendy Komisji Europejskiej, której zadaniem jest budowanie współpracy międzynarodowej na poziomie przedsiębiorstw poprzez stymulowanie wymiany gospodarczej.

Sama Izba stanowi stały punkt odwiedzin znaczących postaci życia politycznego odwiedzających Kraków i Małopolskę, prowadzi też sama szereg projektów o ,europejskim" charakterze. Wymienić tu trzeba działalność funkcjonującej przy IP-H Krakowskiej Szkoły Handlowej prowadzącej szeroki wachlarz tematycznych szkoleń (m.in. w ramach porozumienia Małopolski z francuskim regionem Rhône Alpes) a także jej działalność w ramach unijnego programu ,Prometeusz" ukierunkowanego na aktywizację zawodową bezrobotnych i wspieranie małych, świeżo powstających firm prywatnych.

Prócz kierunku ,zachodniego" IP-H kultywuje swe kontakty z podobnymi organizacjami w Rosji, na Ukrainie i w krajach ościennych. Wielkrotonie w jej murach gościli w minionym roku ministrowie, ambasadorowie i wysocy urzędnicy Rumunii, Bułgarii i innych krajów o doświadczeniach podobnych do naszych, tworząc podstawy dla współpracy gospodarczej.

Nowym kierunkiem działań Izby jest jej udział w pracach ogólnopolskiej sieci informacji gospodarczej - InfoData działającej pod ausopicjami Krajowej Izby Gospodarczej.

Prowadzący spotkanie prezydent IP-H wiceminister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Andrzej Zdebski przyznał, że dla polskiej gospodarki, a zatem także dla jej organizacji, miniony rok nie był łatwy. Trzeba było skreślić z listy 42 firmy i choć przyłączyły się 24 inne podmioty gospodarcze, a kolejne czekają na akceptację, to bilans jest niestety ujemny. Zaradzi temu zapewne aktywność Izby jako ciała jednoczącego wysiłki przedsiębiorców całej Małopolski, czego wyrazem będzie powołanie kolejnego oddziału IP-H w Oświęcimiu, a także zacieśnienie tradycyjnej współpracy z organizacjami przedsiębiorców całej Małopolski.

Dla struktury o tak długiej historii jak krakowska IP-H istotnym kierunkiem jest kontynuacja najważniejszych przedsięwzięć. Sukcesem była kolejna edycja konkursu ,Krakowski Dukat" i zrealizowanie (pod patronamtem Marszałka) konkursu ,Małopolska Nagroda Jakości".

Izba zabierała głos w sprawach ważnych dla kraju, konsultując istotne akty prawne, wspierała małopolskie inwestycjie m.in. podnosząc problem "Nowego Miasta"

W trakcie obrad wysokimi odznaczeniami państwowymi wyróżniono znanych przedsiębiorców - Mariana Augustyna, Arkadiusza Milkę, Mieczysława Majczaka, Grzegorza Winogradskiego, Krzysztofa Wrońskiego i Andrzeja Wiśniowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto