Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarze w Bytomiu: żydowski i ewangelicki. Można przyjść i zwiedzić

MANO
Cmentarz żydowski w Bytomiu
Cmentarz żydowski w Bytomiu Magdalena Nowacka-Goik
Cmentarze w Bytomiu - żydowski i ewangelicki : Najbliższy weekend to czas, który spędzimy na odwiedzaniu grobów naszych bliskich. To też dobry moment, aby poznać historie bytomskich cmentarzy. Bytom to miasto wielokulturowe, dlatego warto przy tej okazji odkryć tajemnice nekropolii. Nie tylko tych katolickich. W niedzielę Stowarzyszenie Maxa Kopfsteina proponuje wspólne zwiedzanie cmentarza żydowskiego. My zachęcamy także do zwiedzenia cmentarza ewangelickiego przy ul. Powstańców Śląskich.

Cmentarze w Bytomiu: żydowski i ewangelicki

W najbliższą niedzielę (3.11) Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina organizuje zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Bytomiu przy ul. Piekarskiej 56. Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu przy ul. Piekarskiej 56 został założony w 1866r. W 1865 r. gmina żydowska wobec stale rosnącej liczby członków podjęła decyzję o zakupie terenu pod nową nekropolię z przeznaczeniem dla 1000 zmarłych. Pierwszych zmarłych pochowano tutaj na przełomie 1868 i 1869 r. Najstarszy zachowany nagrobek to macewa dziecka - Marty Steinitz zmarłej w 1868 r.
Zbiórka o godz. 11 przy bramie wejściowej na cmentarz (ul. Piekarska 56).

- Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona - informuje Larysa Michalska, przewodnicząca Stowarzyszenia. -
Zapisy przyjmowane są do 2 listopada do godziny 16 pod adresem e-mail: [email protected].
Mężczyzn prosimy o zabranie nakrycia głowy.

My polecamy także do zwiedzenia cmentarz ewangelicki przy ul. Powstańców Śląskich. Powstał w 1897 roku. "Groby obsiewano trawą. Za dodatkową opłatą można było zamówić ozdobienie grobu gałązkami świerkowymi. Całoroczna opieka nad grobem kosztowała 3, 4, 5 czy 7 marek. Był to wówczas powszechny zwyczaj, tylko nieliczne rodziny samodzielnie opiekowały się grobami " - pisze bytomski historyk Przemysław Nadolski w książce " Cmentarze bytomskie od średniowiecza do współczesności" pod red. Jana Drabiny.
Dawniej na cmentarzach ewangelickich unikano figur i postaci świętych, a zdobienia miały charakter motywów roślinnych. Wynika to z teologii ewangelickiej, która odrzuca kult obrazów i figur. Jeśli chcecie zwiedzić ten cmentarz, zróbcie to zanim się ściemni. W przeciwieństwie do cmentarzy katolickich, które wręcz płoną od zniczy 1 i 2 listopada, tu może być raczej ciemno. 1 listopada według ewangelików to dzień wspomnienia umarłych, nakierowany na nadzieję, która płynie z krzyża Jezusa Chrystusa. Teologia ewangelicka odrzuca czyściec, nie ma więc tu modlitw o dusze czyśćcowe. Nie ma zwyczaju palenia zniczy, choć mniej ortodoksyjni robią to coraz częściej. I coraz częściej na nagrobkach można zobaczyć światełka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto