Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Rakowicki [zdjęcia]

Maryla-Maria Majcher
Maryla-Maria Majcher
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, dzień obchodzony w Polsce w sposób szczególny, jako czas refleksji, modlitwy i pamięci o tych, którzy już odeszli.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są świętami, które wyjątkowo mocno zmuszają do głębszego zastanowienia nad własnym życiem. Pojawiają się pytania o wieczność, miejsce w pamięci innych, o to co w życiu ważne i ważniejsze.

Przychodząc na Cmentarz Rakowicki na groby swoich bliskich często zatrzymujemy się również przy grobach tych, którzy wywarli znaczny wpływ na naszą historię i narodową tożsamość. Znajdziemy tu groby wybitnych Polaków - twórców kultury, naukowców, polityków, a także bohaterów powstań i żołnierzy poległych w walce o naszą wolność.

W czasach zaborów pogrzeby osób zasłużonych stawały się na Cmentarzu Rakowickim wielkimi patriotycznymi manifestacjami. Stopniowo cmentarz ten zaczął przekształcać się również w galerię narodowych pomników i w 1976 roku został uznany za obszar zabytkowy, jako miejsce kształtujące naszą świadomość narodową.

Cmentarz Rakowicki jest największą i najstarszą nekropolią Krakowa. Został założony w 1803 roku i wraz z cmentarzem wojskowym z grobami żołnierzy różnych narodowości tworzy obszar ponad 40 hektarów.





Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto