Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Civitas Nostra Cracoviensis: Film o Krakowie

Redakcja
Miasto, które chce być pamiętane przez odwiedzających, musi oferować interesujące i łatwo dostępne pamiątki. Jedną z nich może być właśnie film wydany przez Muzeum Historyczne Krakowa.

Kultura w Krakowie: Zebrane materiały

Wiadomo, że czasy się zmieniają, a wraz z nimi i środki, za pomocą których można promować miasto, region czy kraj. Obecnie, w dobie elektronicznego przekazu i komputerowych możliwości, jedną z form pokazywania uroków miasta jest film wydany na kasecie VHS (rzadko) lub płycie DVD i CD.

Dziś kilka słów na temat jednego z takich filmów, który wydaje się być strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy chcą poznać historię Krakowa - zarówno jako jego mieszkańcy, jak i turyści.

Płyta DVD została wydana staraniem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i nosi tytuł Civitas Nostra Cracoviensis. Trwający 21 minut film przedstawia wygląd miasta A.D. 1650, a ponieważ wykonano go techniką komputerową, widz wędruje wraz z lektorem po Krakowie, jakiego już dawno nie ma.

Kto zna nasze miasto, bez trudu rozpozna pokazywane na filmie części Krakowa. Dowie się, jak wyglądał niegdyś wjazd przez Barbakan, że Wisła płynęła dzisiejszą ulicą Dietla oraz że Kleparz, Stradom oraz Kazimierz to były oddzielne miasta.

Do filmu z dużym wyczuciem dobrany został zarówno głos lektora (Jacek Lecznar), jak i podkład muzyczny (fragmenty oratorium Cracovia Est D. Roguckiego). Całość robi bardzo pozytywne wrażenie. Po obejrzeniu aż chce się pójść do miasta i ponownie znaleźć w miejscach pokazanych na filmie.

Podsumowując tę krótką recenzję, należałoby stwierdzić, że produkcja filmu była bardzo dobrym pomysł MHK. Należą się gratulacje. Dobrze też, że film jest dostępny w kilku wersjach językowych. Można go kupić (w cenie 34zł) w sklepie Muzeum na Rynku Głównym, jak również przy wejściu na Stare Mury (pora letnia). Dodam, że we wspomnianym sklepie można kupić też inny film o naszym mieście, tym razem z czasów sprzed lokacji.

Reżyserami opisanego filmu są: Ł. Czyczyło, M. Marek i P. Opaliński, a scenarzystą Marta Marek. Myślę, że jest on doskonałą pamiątką, jaką mieszkańcy Krakowa mogą obdarowywać przyjezdnych.

Zobacz też:



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto