Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cicha rewolucja kobiet z Czarnym Lądem w tle. Siedemnasta edycja festiwalu AfryKamera od 21 do 27 kwietnia w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W ramach tegorocznej edycji festiwalu AfryKamera zobaczymy film "Żona grabaża"
W ramach tegorocznej edycji festiwalu AfryKamera zobaczymy film "Żona grabaża" Materiały prasowe
AfryKamera to coroczny przegląd współczesnego kina afrykańskiego, który organizowany jest w kilku miastach Polski. W dniach 21-27 kwietnia można będzie w nim uczestniczyć w krakowskim Kinie Pod Baranami. W programie m.in. nagrodzona na festiwalu w Cannes „Turkusowa suknia”, poruszająca animacja „Nayola” oraz pełen świetnej muzyki dokument „Królowie rumby”.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

- Głównym wątkiem przewijającym się przez filmy tegorocznej edycji festiwalu jest sytuacja kobiet w Afryce. Zobaczymy jak w egzotycznych dla nas kulturach kobiety żyją i jakie mają problemy. Z prezentowanych w czasie przeglądu filmów wynika, że próbują one wyjść poza lokalne realia, dążąc do emancypacji i uzyskania takich praw i przywilejów, jakie kobiety mają na Zachodzie. To taka cicha rewolucja kobiet. Afryka jest ogromnym kontynentem i to spojrzenie na kobiecy los bardzo się różni w zależności od tego, gdzie powstał dany film – mówi nam Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jak zwykle w programie imprezy są tytuły docenione na światowych festiwalach, takie jak wyróżniony Nagrodą FIPRESCI w Cannes film „Turkusowa suknia” Maryam Touzani. Marokańska reżyserka odmalowała w nim niezwykły portret zmagającego się ze skrywanymi uczuciami mężczyzny, trudniącego się na co dzień wspaniałą (i zanikającą już) sztuką wyszywania bogato zdobionych kaftanów.

„Żona grabarza” to najczęściej nagradzany film afrykański 2021 roku, prezentowany m.in. w Cannes i Toronto, a także pierwszy w historii tytuł z Somalii zgłoszony do oscarowej rywalizacji. Debiutujący reżyser Khadar Ahmed snuje w nim subtelną i poetycką opowieść o cichym cierpieniu i bezwarunkowej, potężnej miłości, dla której tłem są spalone słońcem somalijskie krajobrazy.
Znakomicie zrealizowana animacja „Nayola” José Miguela Ribeiro, prezentowana na festiwalu w Annecy, to film trudny, ważny i niezwykle aktualny. Przypomina o wyniszczającej sile wojny i jej oddziaływaniu na kolejne doświadczone przez przemoc pokolenia. Obraz nagrodziła publiczność warszawskiej edycji AfryKamery.

Dokument „Królowie rumby” Alana Braina Delgado to pełna porywających rytmów opowieść o narodzinach, znaczeniu i burzliwych losach kongijskiej rumby. Ten przesiąknięty emocjami obraz wyraźnie pokazuje, jak muzyka może przełamywać bariery, leczyć rany i dawać nadzieję. Rozliczenia z trudną historią podejmuje się także Akuol de Mabior, reżyserka dokumentu „Nie ma prostej drogi do domu”. Dzieje własnej rodziny potraktowała ona jako punkt wyjścia do opowieści o całej historii Sudanu.

Niezwykłą propozycją jest „Soula” Salah Issaad. Główna bohaterka przemierza algierskie ulice z dzieckiem na rękach, w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na nocleg. W protagonistkę wcieliła się Soula Bahri, która odgrywa na ekranie własne losy. O modnym obecnie zjawisku afrofuturyzmu opowiada „Grawitacja” Cédrica Ido. Ten zrealizowany przez francusko-burkińskiego reżysera film z elementami science-fiction, imponuje śmiałymi ujęciami i po mistrzowsku kreuje atmosferę zbliżającego się zagrożenia.

W programie krakowskiej odsłony festiwalu AfryKamera znajdzie się również zestaw filmów krótkometrażowych „Out of Somalia”, przedstawiający różne oblicza somalijskiego społeczeństwa oraz specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom - Baranki w Afryce.
W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne, które poprowadzi Maciej Trifonidis. To krakowski muzyk i producent, znany z takich projektów, jak Trifonidis Orchestra czy Horny Trees. Na jego twórczość duży wpływ miało dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji i Sudanu, liczne podróże po świecie oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w jego kompozycjach i produkcjach.

Karnet na festiwal AfryKamera 2023 kosztuje 144 zł, a bilety na pojedyncze seanse od 16 do 26 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cicha rewolucja kobiet z Czarnym Lądem w tle. Siedemnasta edycja festiwalu AfryKamera od 21 do 27 kwietnia w Kinie Pod Baranami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto