Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciąg dalszy nastąpił. Recenzja książki „Zawód fotograf” Chrisa Niedenthala

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wernisaż wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala dokumentująca współczesny Gdańsk
Wernisaż wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala dokumentująca współczesny Gdańsk Karolina Misztal
Fotografię czołgu pod warszawskim kinem Moskwa, w którym wyświetlano właśnie „Czas Apokalipsy” Coppoli zna pewnie każdy. Dziś to symbol stanu wojennego. Zdjęcie zrobione przez brytyjskiego fotografa, relacjonującego wydarzenia zza żelaznej kurtyny dla „Time`a”, „Newsweeka” i "Sterna". To jego oczyma świat widział stan wojenny, powstanie Solidarności, pierwsze wolne wybory, zburzenie muru berlińskiego, protesty na placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. A w dobie mediów społecznościowych protesty w obronie wolnych sądów, Strajk Kobiet, pandemiczny obraz Warszawy. Właśnie ukazało się uzupełnione wznowienie autobiografii Christa Niedenthala.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Był pierwszym fotoreporterem, który po wyborze Karola Wojtyły na papieża przyjechał do rodzinnych Wadowic. Jako pierwszy zagraniczny fotoreporter wraz z angielskim dziennikarzem Michaelem Dobbsem przekroczył bramę Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. W 1986 roku za zdjęcie sekretarza generalnego węgierskiego KC – Janosa Kadara Chris Niedenthal zdobył nagrodę World Press Photo.

Kiedy w latach siedemdziesiątych przyjechał do Polski jako fotoreporter zachodnich tytułów prasowych Chris Niedenthal nie był tu całkiem obcy. Urodził się w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów wojennych – Heleny z Łyżwińskich i Jan Niedenthala, przed wojną zastępcy prokuratora Sądu Okręgowego w Wilnie. Języka rodziców uczył się od małego, ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1963 roku.

„Chris Niedenthal. Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” to wznowienie wydanej w 2011 roku autobiografii „Chris Niedenthal. Zawód: fotograf” uzupełnione o najnowsze fotografie i wydarzenia.

W „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” fotoreporter, jak to w autobiografii, wraca do dzieciństwa, młodości, pierwszego aparatu i kulisów powstania najbardziej znanych fotografii. Niedenthal opowiada jak fotografie trafiały na Zachód i jak reporter z brytyjskim paszportem dostał się na polską prowincję i w wir światowych wydarzeń, i kiedy robi się najciekawsze zdjęcia.

To książka o tym, jak dziennikarza z Zachodu zafascynował kraj, którego dzieje miał relacjonować, o zachwycie Polską i Polakami, o polskiej miłości Niedenthala, przyjaźniach i pasji nie tylko do fotografowania.

Autobiografia Niedenthala to jednak nie tylko opowiedziana z humorem, gawędziarsko, wzbogacona interesującym materiałem fotograficznym historia rodzinna. „Zawód fotograf” to także historia najnowsza Polski i Europy widziana przez obiektyw fotoreportera. Także dziś Chris Niedenthal jest wszędzie tam, gdzie dzieje się historia: na marszach równości, protestach i strajkach.

„To jest właśnie ta fantastyczna praca fotoreportera, który, jeśli dobrze trafił, czyli był w dobrym miejscu w odpowiednim czasie, mógł obserwować tworzącą się przed jego oczyma historię. I może nie jest częścią tej historii, ale ją dokumentuję. Wszyscy inni czytali wtedy o tych wydarzeniach w gazetach, oglądali w telewizji, a ja tam byłem, widziałem to na własne oczy” – mówił w jednym z wywiadów.

Chris Niedenthal
„Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”
Marginesy 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ciąg dalszy nastąpił. Recenzja książki „Zawód fotograf” Chrisa Niedenthala - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto