Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Chodowiecki" - pomysłowa opowieść krakowskiego reżysera o wybitnym malarzu i rysowniku

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W filmie Jakuba Pączka zostały wykorzystane ryciny i rysunki Daniela Chodowieckiego, które znajdują się w prywatnej kolekcji w Krakowie
W filmie Jakuba Pączka zostały wykorzystane ryciny i rysunki Daniela Chodowieckiego, które znajdują się w prywatnej kolekcji w Krakowie Materiały prasowe
Krakowski reżyser Jakub Pączek zrealizował film poświęcony malarzowi i rysownikowi Danielowi Chodowieckiemu. Obraz, łączący animację z dokumentem, będzie dostępny od soboty za darmo w internecie.

FLESZ - Nowe objawy koronawirusa

Osiemnastowieczny malarz i rysownik większość swego życia spędził w Berlinie, ale wywodził się z polskiej szlachty. Po ostatnim rozbiorze Polski nazwał się „potomkiem wielkiego narodu, który wkrótce przestanie istnieć”. Jego dorobek artystyczny jest imponujący - pozostawił po sobie ponad dwa tysiące rycin, ponad setkę obrazów i miniatur oraz tysiące rysunków. W 2018 roku ukazała się książka Kaliny Zabuskiej „Daniela Chodowieckiego przypadki”, która opowiada o życiu i twórczości artysty.

Obraz krakowskiego reżysera to nie pierwszy raz, kiedy twórczość Chodowieckiego inspiruje filmowców. Jego rysunki niegdyś urzekły amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka, gdy pracował nad filmem „Barry Lyndon”. Scenograf tej produkcji, Ken Adam, tak opowiadał o twórczości polskiego artysty: „Chodowiecki był mistrzem rysunku i akwareli, o cudownie prostym stylu i niezwykłym darze kompozycji”. Adam otrzymał za pracę nad tym filmem swojego pierwszego Oscara.

- Dla większości Polaków ta postać jest zupełnie obca, tak jak informacja, że inspirował się nim, przy swoim oscarowym filmie, Stanley Kubrick. Chciałem spróbować ten stan zmienić. Miałem przy tym szczęście uzyskać dostęp do, znajdującej się w Krakowie, prywatnej kolekcji jego rycin i rysunków, prawdopodobnie jednej z największych w Polsce, liczącej prawie półtora tysiąca odbitek – opowiada reżyser.

Pomysł Jakuba Pączka polegał na „ożywieniu” oryginalnych grafik Chodowieckiego poprzez ich animację. Dzieła rysownika zostały w tym celu zdigitalizowane w dużej rozdzielczości i poddane obróbce. Z autobiografii, którą Chodowiecki napisał w 1780 roku, reżyser skompilował opowieść artysty: w tle filmu sam opowiada on o swoim życiu, z właściwą sobie skromnością, jak i poczuciem humoru. Głosu artyście udzielił wielokrotnie nagradzany polski aktor Mirosław Haniszewski. Muzykę do filmu skomponował Piotr Maciejewski, znany z zespołu Muchy i projektu Drivealone.

Film „Chodowiecki” można będzie bezpłatnie obejrzeć od 10 października na stronie internetowej www.Chodowiecki.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Chodowiecki" - pomysłowa opowieść krakowskiego reżysera o wybitnym malarzu i rysowniku - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto