Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chociaż praca prawnika nie kojarzy się z uprawianiem sportu, notariusze trenują, ćwiczą i biegają, by wziąć udział w Olimpiadzie

Jolanta Tęcza-Ćwierz
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Czesław Szynalik organizuje Olimpiadę Notarialną od 19 lat
Czesław Szynalik organizuje Olimpiadę Notarialną od 19 lat Archiwum prywatne
- W XIX Olimpiadzie Notarialnej uczestniczyło 429 notariuszy z Polski oraz z Bułgarii, Czech, Słowacji i Turcji - mówi Czesław Szynalik, rejent z Mszany Dolnej. W tym roku gościem specjalnym olimpiady był skoczek narciarski Dawid Kubacki.

Praca prawnika nie kojarzy się z uprawianiem sportu. Skąd zatem pomysł na olimpiadę dla notariuszy?
Pomysł olimpiady zrodził się na kongresie światowego notariatu w Atenach, na tamtejszym stadionie olimpijskim. Byłem wtedy prezesem klubu sportowego KS Turbacz Mszana Dolna. Wspólnie z nieżyjącym prezesem Izby Notarialnej w Krakowie Władysławem Knuplerzem postanowiliśmy, że w 2002 roku zaprosimy notariuszy na Olimpiadę Notarialną. Pierwsza olimpiada trwała jeden dzień. W drugim dniu spotkania zorganizowaliśmy... spływ Dunajcem. Nie byliśmy pewni, czy będzie zainteresowanie zawodami. Okazało się, że liczba uczestników przerosła nasze oczekiwania. Od 2004 roku zaczęli przyjeżdżać notariusze z zagranicy, jako pierwsi z Sankt Petersburga. Zdarzało się, że gościliśmy uczestników z jedenastu krajów europejskich. Notariusze podchodzą do olimpiad bardzo profesjonalnie, przez cały rok trenują, ćwiczą na siłowni i biegają. I bardzo dobrze, ponieważ w tym zawodzie również potrzebna jest kondycja.

W dniach 1-4 czerwca 2023 roku odbyła się XIX Olimpiada Notarialna.
W XIX Olimpiadzie Notarialnej uczestniczyło 429 notariuszy z Polski oraz z Bułgarii, Czech, Słowacji i Turcji.

W jakich dyscyplinach sportowych rywalizowali?
Uczestnicy olimpiady rywalizowali w jedenastu dyscyplinach, w sumie odbyły się 52 konkurencje, m.in. w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, tenisie ziemnym i stołowym, lekkoatletyce, brydżu, szachach i pływaniu. Nad zawodami czuwało ponad pięćdziesięciu sędziów pod kierunkiem Feliksa Piwowara. Tegorocznymi zwycięzcami w klasyfikacji medalowej byli notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku, drugie miejsce zajęli notariusze z Katowic, a trzecie z Warszawy. Kraków nie znalazł się na podium, ale wypadł bardzo dobrze, zdobywając dziesięć i pół medalu: dwa i pół złotego - ponieważ był podział w brydżu, sześć srebrnych i dwa brązowe. Uważam, że gospodarze nie mają się czego wstydzić, ale mam nadzieję, że przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Uczestnicy mierzyli się także z zadaniami sportowymi na wesoło.
Zorganizowaliśmy tor przeszkód, przeciąganie liny i rzuty karne prezesów Izb Notarialnych z Polski. Na rozpoczęcie olimpiady odbywa się co roku ceremonia otwarcia, defilada, zapalany jest znicz olimpijski. W tym roku gościem specjalnym olimpiady był skoczek narciarski Dawid Kubacki. Był pod wielkim wrażeniem oprawy Olimpiady Notarialnej, którą tradycyjnie zakończył pokaz ogni sztucznych. Nasz mistrz powiedział, żartując, że chętnie by widział podobną ceremonię na zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

W ramach olimpiady odbył się również konkurs piosenki pt. „Śpiewać każdy może”.
Poziom tego konkursu był bardzo wysoki. Drużyny przygotowywały swoje występy przez cały rok. Oprawa sceniczna była wyjątkowa, a wykonanie piosenek oceniało profesjonalne jury. Konkurs odbył się na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Notariusze wspaniale się bawili, przygotowali specjalne scenki rodzajowe (także o notariacie), jednak kosztowało to wiele pracy.

Olimpiada od kilku lat odbywa się w Nowym Targu.
W stolicy Podhala odbyły się cztery Olimpiady Notarialne. Wcześniej wydarzenie miało miejsce w Mszanie Dolnej. Jednak pięć lat temu rozpoczęto remont budynku na stadionie i w związku z tym z przyczyn technicznych musieliśmy przenieść organizację zawodów do Nowego Targu. Mam nadzieję, że wrócimy do Mszany, bo tym wydarzeniem żyli wszyscy mieszkańcy. Warto dodać, że z Izbą Notarialną w Krakowie organizujemy także coroczny Rajd Rejenta w górach w Polsce i za granicą. Patronat nad tym wydarzeniem obejmuje Krajowa Rada Notarialna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto