Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz odnieść sukces? Bądź szczęśliwy!

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Ewa Adamska
Wąchanie kwiatów, jedzenie ciasta czekoladowego, odczytywanie pochwał na swój temat – są różne sposoby poprawiania samopoczucia. Jeśli dobrze się ze sobą czujemy, jesteśmy podatni na sukcesy.

Czytaj też: 37 osób otrzymało stypendia naukowe Krakowa


Na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w weekend (12-13.03) chętni mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z cyklu "W Stronę Zmian V", organizowanych przez studenckie koło naukowe Pragma.

- W tym roku odbyło się 40 warsztatów, przygotowaliśmy miejsce dla 626 studentów. Co warto podkreślić, wydarzenie objęte jest honorowym patronatem rektora UJ, prof. dr hab. Karola Musioła, a także Dziekana Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej dr hab. Jacek Ostaszewski oraz Instytut Psychologii Stosowanej – mówi Kinga Gawlas, organizatorka.

Jeden z niedzielnych warsztatów, "Szczęście w ołówku: nawyki myślowe a jakość codziennego życia" był prowadzony przez absolwentkę Psychologii Stosowanej UJ oraz Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ, Monikę*. Na czterogodzinnym spotkaniu można się było dowiedzieć dlaczego dobre samopoczucie jest ważne, skąd biorą się szczęście i dobre samopoczucie, jakie są elementy skuteczności, to, jak się mają do naszego szczęścia oraz praca z motywacją, myślami jako elementami terapii kognitywnej.

Dobre samopoczucie wpływa m.in. na pewność siebie, życzliwy stosunek do otoczenia, skłonności do pomocy innym, kreatywności, tworzenia udanych związków, sukcesów w życiu zawodowym czy wzmocnienia układu odpornościowego. Co zaskakujące, szczęście w 50% jest uwarunkowane genetycznie, tylko w 10% zależy od warunków społecznych (np. dochodów, wykształcenia), a aż w 40% od sposobu myślenia o sobie.

Są to nasze nawyki myślowe, które można jednak zmienić na lepsze. Nasza pamięć ma charakter kontekstowy, czyli działa na zasadzie skojarzeń, w grę wchodzi oczywiście tło emocjonalne.

Skuteczne sposoby na osiąganie własnych celów i poprawę samopoczucia, to m.in.: sporządzanie szczegółowego planu, zapisywanie postępów, nagradzanie siebie za postępy, usmiechanie się czy dostrzeganie dobrych stron przykrej sytuacji. Do nieskutecznych sposobów należą: tłumienie emocji, wyobrażanie sobie, co się stanie złego, gdy nie osiągniemy celu czy zakupy (są krótkotrwałym sposobem na polepszenie samopoczucia, mogą prowadzić do uzależnień).

W jaki sposób zmienić natrętne myśli? Zauważamy coś, czego chcielibyśmy się pozbyć, potem identyfikujemy tę myśl jako coś, co można zmienić i przystępujemy do zmian, szukając alternatywnego zachowania i próby wcielenia go w życie. Wszystko zależy od nas. To, jak o sobie myślimy, wpływa na organizm, zdrowie, efektywność i zadowolenie z życia.

Czy warsztaty spełniły oczekiwania studentek? - Podobały mi się, interesuję się tą tematyką. Obiektywnie patrząc, każdemu mogą się przydać. Na plus zaliczam kompetencję prowadzącej, ciekawą atmosferę. Mogłyby trwać dłużej – mówi jedna z uczestniczek.

*pani Monika nie zgodziła się na podanie nazwiska

Zobacz także:
Studenci rozmawiają o informatyce
Studenci nie chcą płacić za studia [zobacz zdjęcia z protestu w Krakowie]
Inżynierskie Targi Pracy [zdjęcia]


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto