18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chatka Studencka pod Niemcową najlepsza w rankingu schronisk!

Marian Satała
Chatka studencka pod Niemcową (Beskid Sądecki)
Chatka studencka pod Niemcową (Beskid Sądecki)
Zakończyliśmy głosowanie w plebiscycie „Ranking schronisk Małopolski”. Internauci zdecydowali, że najlepszym schroniskiem w Małopolsce jest Chatka Studencka pod Niemcową! Wyłoniliśmy też autorów najciekawszych wspomnień.

Ranking schronisk Małopolski [głosowanie zakończone]

Na pierwszym miejscu z dużą przewagą uplasowało się schronisko „Chatka Studencka pod Niemcową”, uzyskując 3944 głosy. „Chatka pod Niemcową” jest sezonowym studenckim schroniskiem turystycznym. Znajduje się w okolicach szczytu Niemcowa, na jej południowym stoku, w przysiółku Piwnicznej o nazwie Trzesinowy Groń. Miejsce to stanowi wspaniałą bazę wypadową na szlaki Beskidu Sądeckiego a nawet Pienin - wąwóz Homole oraz rezerwat Biała Woda.

Schronisko składa się z dwóch budynków drewnianych krytych gontem. Działa w bazie tzw. chatek studenckich. Oznacza to, że jest tanie i nie oferuje komfortu - brak prądu elektrycznego i bieżącej wody (należy ją przynieść ze źródełka). Schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi w zbiorowych izbach, ale trzeba mieć własny śpiwór. Znajduje się tam także samoobsługowa kuchnia, jednak żywność należy mieć własną. Schronisko czynne jest przez trzy miesiące wakacji, ferie studenckie oraz w weekendy. Przy budynku można rozbijać własne namioty (na specjalnie do tego celu przygotowanych platformach).

- Jestem ogromnie zaskoczony wyborem internautów - cieszy się Jarosław Szczurek, który przez trzy ostatnie tygodnie występuje w roli zarządcy schroniska, zastępując Jerzego Walickiego. - Przecież tatrzańskie schroniska są znakomicie wyposażone i oblegane przez ludzi. Nasze jest małe i skromne, ale zachowało swój dawny klimat i dobre zwyczaje. Może to spowodowało tak dobre oceny... Z polany Trześniowy Groń przy schronisku roztaczają się rozległe widoki na dolinę Popradu, Pasmo Jaworzyny, Góry Lubowelskie, a przy dobrej widoczności także na Tatry - dodaje.

Drugie miejsce w rankingu zajęła „Bacówka pod Wierchomlą”, uzyskując 3318 głosów. To schronisko turystyczne PTTK położone w Beskidzie Sądeckim, w paśmie Jaworzyny Krynickiej, na niebieskim szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Usytuowane jest na wysokości 887 m n.p.m., na rozległej polanie, której stoki opadają do doliny Małej Wierchomli, otwierając przepiękne widoki na pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę na Tatry .

Schronisko nad Wierchomlą to typ bacówki turystyki kwalifikowanej (tzn. przeznaczonej do obsługi turystów indywidualnych) w Polsce. Działa od 1978 roku. Ma nietypową dla regionu architekturę, a wynika to z faktu, że jest przebudowanym spichlerzem, przeniesionym tu ze Złockiego. Bacówka należy do „klubu bacówkarza”.

Trzecie miejsce przypadło schronisku na Turbaczu, na które głosowało 3093 internautów. Jego atutem jest lokalizacja: wśród urokliwych lasów bukowo-świerkowych, tuż obok centralnego skrzyżowania szlaków górskich w Gorcach, prowadzących m.in. na Kudłoń, Gorc, Stare Wierchy, do Koninek, Niedźwiedzia, Nowego Targu czy Rabki. Łatwo stąd podziwiać walory parku gorczańskiego, jego florę i faunę. Schronisko jest dostępne dla turystów uprawiających turystykę rekreacyjną, pieszą, górską, rowerową i konną. Baza noclegowa to 110 miejsc w pokojach 2-3-4 i wieloosobowych, a także apartament 3-pokojowy z kompletnym wyposażeniem - kuchnią, łazienką i salonem. W schronisku czynna jest restauracja, serwująca pełne wyżywienie (w tym wyśmienite dania kuchni regionalnej), jadalnia dostępna dla turystów, a także kawiarnia. Nastrój schroniska podkreśla klimatyczna Sala Kominkowa.

Ranking schronisk: Zobacz autorów najlepszych wspomnień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto