Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik otwarte! [zdjęcia]

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik uświetniło spektakularne widowisko multimedialne. Czy faktycznie był to "Wielki Wybuch"? Czekamy na Wasze opinie.

O godz. 19.30 rozpoczęła się uroczystość otwarcia największego centrum nauki w Polsce.
Na scenie pojawili się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, premier RP Donald Tusk, a także Łukasz Turski, przewodniczący rady programowej CNK i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

- Będzie to miejsce służące do samodzielnego odkrywania, pobudzające ciekawość i wyobraźnię. Pozwalające dzieciom zrozumieć świat, a dorosłym odnaleźć w sobie dziecięcą ciekawość - zapowiadał Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. - Odwołamy się dziś do inspiracji płynącej z jednej z najpiękniejszych teorii naukowych. Zapraszamy na Wielki Wybuch, a zaraz potem do świata Centrum Nauki Kopernik, który się z niego wyłoni - dodał.

Wielki Wybuch

Spektakl rozpoczął się od prezentacji sylwetek wielkich uczonych, których poglądy i odkrycia zrewolucjonizowały naukę. Wspomniano Mikołaja Kopernika, małżeństwo Marię i Pierre Curie, Isaaca Newtona, Leonardo da Vinci czy Alberta Einsteina.

Następnie rozpoczęło się wsteczne odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112, do wodoru o liczbie atomowej 1. Było ono przerywane prezentacją mitów, dotyczących stworzenia świata i wywodzących się z różnych kultur. Sięgnięto m.in. do mitologii Chin, starożytnej Grecji, ludów afrykańskich oraz majów.

Na północnej elweacji budynku przez cały czas oczom widzów ukazywały się animacje ilustrujące słowa narratorki opowiadającej mity, a także przeróżne efekty świetlne oraz projekcje. Całości towarzyszyła klimatyczna, grająca w tle muzyka.

Ostatnim z przedstawionych mitów była teoria Wielkiego Wybuchu. W momencie, gdy odliczanie doszło do wodoru, a więc pierwiastka o liczbie atomowej 1, nocne niebo rozświetliły fajerwerki. Podczas, gdy nad Warszawą trwał pokaz sztucznych ogni pojawiło się 250 ubranych na biało tancerzy, którzy wspólnie odtańczyli niezbyt skomplikowany układ choreograficzny.

O to, aby inauguracja Centrum była wydarzeniem niezapomnianym zadbali słynny reżyser filmowy Peter Greenaway oraz Saskia Boddeke, reżyserująca spektakle teatralne i operowe.

Zobacz także:
**

Ogród na dachu Centrum Nauki KopernikFizyka w papierowych torebkach"Fala za falą" - eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik

**

Widowisko odbędzie się jeszcze 6 i 7 listopada o godz. 19.30. Każdorazowo, będzie je mogło obejrzeć ok 3 tys osób.

Były telebimy, zabrakło... głośników

Dla tych, którym nie udało się zarejestrować się na spektakl, wystawiono na zewnątrz telebimy. Zabrakło jednak głosników, na co licznie zgromadzeni na ulicy widzowie głośno narzekali.

- Nie udało nam się zdobyć wejściówek, więc mieliśmy nadzieję, że coś z ulicy obejrzymy. I widać, ale nic nie słychać, a same obrazy niewiele mówią - mówił Kajetan Masłowski.

- Przyznam, że ta multimedialna prezentacja była dla mnie niezrozumiała. Moźe jakbym słyszał lektora? Ale bez niego to była czysta psychodela, co jednak zapowiada mocne wrażenia i poznawczy szok w środku - mówił z kolei Kamil Mil.

Zwiedzaj za darmo

Już kilka chwil po zakończeniu spektaklu kilkaset osób ustawiło się w kolejce do pierwszego nocnego zwiedzania. To właśnie w piątek, 5 listopada, wystawy Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy zostały udostępnione szerokiej publiczności. Zwiedzać je można za darmo od godz. 21.30 aż do 2 w nocy.

Także w sobotę i niedzielę (6-7 listopada) za wejście do Centrum nie zapłacimy ani grosza. Otwarte będzie w godz. 10-19. W kolejnych dniach, bilety będzie już trzeba kupić normalnie. Wejściówka będzie kosztować 22 zł, bilet ulgowy - 13 zł. Centrum wprowadzi również bilety rodzinne oraz dla grup szkolnych.

"Wielki Wybuch" czyli połączenie kultury oraz nauki

- Cieszę się, że będzie nam dane zobaczyć historię wszechświata nie za pomocą mędrca szkiełka i oka, ale tak, jak postrzegają ją wielcy artyści - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystość Łukasz Turski, przewodniczący rady programowej CNK.

Pomysł docenił także Peter Greenaway. - Trzeba zasklepić tą przepaść, która powstała między sztuką i nauką - uważał. - Mówi się, że Leonardo da Vinci był ostatnim człowiekiem, który w pełni rozumiał świat. On nie odróżniał od siebie sztuki i nauki - dodał.

Centrum Nauki Kopernik dla Wisły

Władze miasta mają również nadzieję, że nowa inwestycja na stałe wpisze się w krajobraz Wisły. - Jest to instytucja bardzo potrzebna Warszawie, nie tylko dlatego, że to właśnie przez naukę i zdobywanie wiedzy młodzi lepiej rozumieją świat - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. - Mamy również nadzieję, że Centrum, z racji swojego położenia, przybliży warszawiakom Wisłę. Być może stanie się nawet swoistą arką przymierza między dwoma brzegami rzeki - dodaje.

Czekamy na Wasze komentarze oraz zdjęcia i wideo z otwarcia Centrum Nauki Kopernik. Warto publikować artykuły i reportaże w MM Warszawa, bo najlepsze materiały nagradzamy gotówką!
Dowiedz się więcej
>>

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto