Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do miejskiej spółki Kraków 5020

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Spółka Kraków5020 odpowiada m.in. za zarządzanie Centrum Kongresowym.
Spółka Kraków5020 odpowiada m.in. za zarządzanie Centrum Kongresowym. Wojciech Matusik
Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do miejskiej spółki Kraków 5020. Funkcjonariuszom CBA przekazano dokumentację dotyczącą utworzenia i finansowania spółki Kraków5020, której powstanie i działalność wiąże się z dużymi kontrowersjami.

- Potwierdzam, że dziś 27.10 spółka Kraków5020 przekazała funkcjonariuszom CBA dokumentację dotyczącą utworzenia i finansowania spółki. Przekazanie dokumentacji jest związane wyłącznie z prowadzonymi przez CBA czynnościami analityczno-informacyjnymi. W chwili obecnej CBA nie prowadzi żadnego postępowania kontrolnego czy przygotowawczego w związku z działalnością spółki - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy spółki Kraków5020.

Przypomnijmy, że nowa miejska spółka Kraków5020 została powołana, by przejąć niektóre kompetencje Krakowskiego Biura Festiwalowego, a tym samym odciążyć KBF. Spółka przejęła już m.in. od tej miejskiej instytucji kultury zarządzanie Centrum Kongresowym ICE. Będzie go dzierżawiła od gminy na razie do 29 maja 2032 roku.

Kontrowersje wzbudzało przejęcie przez spółkę Kraków5020 od KBF majątku o wartości ponad 5,3 mln zł. Wiąże się to z koniecznością zapłacenia przez KBF podatku VAT. Urzędnicy piszą nawet o kwocie ponad 1,2 mln zł, choć ostatecznie ma być mniejsza. Takie wymiany między gminą oraz podległymi jej instytucjami a miejskimi spółkami zawsze budzą kontrowersje. Radni obawiają się, że w ich wyniku tracą kontrolę nad gminnym majątkiem.

Wielkie kontrowersje wzbudza także prowadzona przez spółkę Kraków5020 nowa miejska telewizja Play Kraków News. Wydatki na to przedsięwzięcie są gigantyczne - wyniosły ponad 2 mln złotych, nie licząc wynagrodzeń dla pracowników, zaledwie w ciągu dwóch lat. Na tym nie koniec. Kolejne 7,6 mln kosztowało urządzenie studia, w którym nagrywane są programy. Oglądalność tych materiałów jest bardzo słaba. Jak się dowiedział portal krowoderska.pl, doliczono się średnio 40 odtworzeń.

A trzeba przypomnieć, że magistrat ma już od lat inną miejską telewizję, która jest częścią portalu internetowego krakow.pl - co roku na jego funkcjonowanie przeznaczane jest blisko pół miliona złotych.

W przyszłości spółka Kraków5020 ma zarządzać dwoma powstającymi w mieście obiektami - Centrum Muzyki przy Cichym Kąciku oraz Planetą Lem - Centrum Literatury i Języka.

Prezesem spółki Kraków5020 jest Izabela Błaszczyk, która wcześniej ponad 10 lat była dyrektorką KBF.

Urząd miasta podawał, że celem i misją spółki Kraków5020 jest "kreowanie wizerunku i promocja konkretnego miejsca, miasta, regionu poprzez wykorzystanie sieciowania podmiotów z różnych branż i obszarów". Nazwa spółki ma nawiązywać do usytuowania Krakowa, który znajduje się na przecięciu równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE.

O kontrowersjach wokół spółki pisaliśmy już wielokrotnie:

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do miejskiej spółki Kraków 5020 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto