Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Castorama radzi: zakładanie trawnika

Redakcja
Pięknie utrzymany trawnik jest centralnym punktem każdego ogrodu. Jest podstawą kompozycji dla innych roślin, ale ma również walory użytkowe. Na nim koncentruje się wakacyjne życie ogrodu jako miejsce rekreacji, zabaw dzieci, spotkań towarzyskich podczas przyjęć na świeżym powietrzu.

Trawnik posiada nie tylko walory estetyczne, ale ma też szereg pożytecznych cech dla naszego otoczenia. Zwiększa wilgotność powietrza, w upalne dni obniża temperaturę przy gruncie a w zimie zabezpiecza korzenie roślin przed przemarzaniem, również zmniejsza hałas. Darń trawnika działa oczyszczająco na powietrze eliminując kurz i zanieczyszczenia przemysłowe.

Przed założeniem trawnika trzeba sobie jednak zdać sprawę z faktu, że przygotowanie i utrzymanie trawnika wymaga wielu regularnych zabiegów uprawowych, bez których trawnik może nie spełnić naszych oczekiwań. W przypadku małej ilości miejsca , terenów, do których dostęp jest utrudniony, wąskich pasów gdzie nie wjedziemy kosiarką, miejsc suchych gdzie nawadnianie jest nie możliwe, bądź bardzo zacienionych należy rozważyć inną metodę zagospodarowania. Możemy wykonać ściółkowanie korą lub zrębkami, dywan z roślin płożących czy bylin okrywowych. Jeżeli mamy do czynienia z terenem wilgotnym można założyć trawnik typu kwiecista łąka, gdzie rośliny trawiaste będą rosły swobodnie bez konieczności specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku przejść, ścieżek ogrodowych, miejsca pod ścianami domów warto pomyśleć o ich wypełnieniu kamieniami bądź brukiem drewnianym. W przypadku miejsc gdzie spodziewamy się wzmożonego użytkowania, lub dużego nacisku na trawę np. przy podjazadach, warto zastosować kraty z tworzywa wzmacniające trawnik.

Przygotowanie terenu.

Przygotowując warstwę uprawną należy usunąć duże kamienie, fragmenty pni i korzeni drzew. Następnie wyrównujemy teren. Po wyrównaniu trzeba przekopać teren usuwając chwasty. Można też stosować herbicydy zwalczające uciążliwe chwasty. Jeżeli to możliwe cały teren nawozimy ziemią kompostową bądź też mieszamy wierzchnią warstwę z torfem odkwaszonym 20 litrów torfu na metr kwadratowy podłoża. Optymalny odczyn podłoża przygotowanego pod trawnik wynosi pH: 5.5-6.5. Zbyt niski odczyn powoduje rozwój mchów, zbyt wysoki sprzyja rozwojowi chwastów dwuliściennych. Kolejna ważna czynność to wałowanie podłoża, do tego celu najlepiej wykorzystać walce napełniane wodą lub piaskiem. Po wałowaniu gleba powinna mieć czas na ułożenie się 2-3 tygodnie. Wyrastające w tym czasie chwasty niszczymy herbicydami totalnymi, dolistnymi.

Siew

Najlepszym terminem siewu jest kwiecień-maj , oraz połowa sierpnia do połowy września. Siejemy na glebę lekko wilgotną, najlepiej po naturalnych opadach. W przypadku sztucznego zraszania należy odczekać aż woda wniknie w glebę. Wierzchnia warstwa powinna delikatnie przeschnąć aby nasiona nie przylepiały się do grudek ziemi, co może utrudnić ich przykrycie. Siać można ręcznie lub przy większych powierzchniach siewnikiem stosując zawsze metodę krzyżową Norma wysiewu dla trawy wynosi 30-40 metrów kwadratowych z 1 kg. Siejemy na głębokość około 0,5-1cm. Po siewie nasiona należy bezwzględnie przykryć ziemią. Nawożenie- wykonujemy 3-4 razy w sezonie. Nawożenie rozpoczynamy od końca marca używając mieszanek nawozowych przeznaczonych pod trawniki. W przypadku nawozów stałych nie nawozimy nigdy mokrego trawnika, spowoduje to przyklejanie się nawozu do trawy i uszkodzenie roślin. Jeżeli nawoziliśmy trawnik mokry, należy po nawożeniu trawnik bardzo dokładnie podlać. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Trawnik nawadniamy gdy ziemia wyschnie na głębokość około 3 cm. Przy podlewaniu gleba powinna być zwilżona na głębokość około 10-15cm, gwarantuje to właściwy rozwój systemu korzeniowego traw na większej głębokości. Podlewanie trawnika w południe jest nieekonomiczne ze względy na straty parującej wody, dlatego idealnym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości wody i godzin podlewania jest montaż automatycznego systemu zraszaczy wynurzanych, które zapewnią optymalną ilość wilgoci i można dowolnie konfigurować i programować cykle zraszania całego systemu nawadniającego.

Castorama Kraków Zakopianka
ul. Zakopiańska 62
30-418 Kraków
tel. 012 25 50 100
tel. 012 25 50 200

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto