Były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie stanie przed sądem. W tle afera korupcyjna i wyłudzone miliony

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Banas / Polska Press
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. Łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób, którym zarzuca się udział w wielkiej aferze korupcyjnej w administracji krakowskiej apelacji.

Akt oskarżenia to efekt trzyletniej pracy powołanego zarządzeniem Prokuratora Krajowego do rozpoznania tej sprawy zespołu prokuratorów Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

W śledztwie stosowano tymczasowe aresztowanie wobec 16 osób. Dokonano zabezpieczeń majątkowych w kwocie 11 milionów zł na poczet między innymi naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, liczący ponad 250 tomów akt i załączonych dokumentów.

Mechanizm przestępczego działania

Większości oskarżonych zarzuca się udział w okresie od 4 września 2011 roku do 26 października 2016 roku w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanej przez Andrzeja P. – byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Kilkanaście osób z tej grupy dokonało przywłaszczania środków pieniężnych, przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie w łącznej kwocie prawie 35 milionów zł, stanowiącej mienie znacznej wartości. Członkowie grupy podejmowali również próby zatajenia swojej przestępczej działalności.

Udział pracowników Sądu w procederze przestępczym polegał na podpisywaniu fikcyjnych umów cywilno–prawnych na wykonanie usług z przedstawicielami firm zewnętrznych objętych aktem oskarżenia. Sprawcy także poświadczali nieprawdę w rachunkach potwierdzających rzekomą realizację usług i przekazywali te dokumenty zamawiającym.

Zawierane umowy miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były realizowane, bądź obejmowały zakres prac wykonanych przez te osoby w ramach obowiązków służbowych wynikających z zatrudnienia w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przedstawiciele firm wypłacali pracownikom sądowym pieniądze, uprzednio przywłaszczone z Sądu.

Śledztwem objęto także wątek dotyczący ujawnionych nieprawidłowości w gospodarowaniu przekazanymi przez Skarb Państwa środkami pieniężnymi w Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej. Jak ustalono, Marcin B. – były dyrektor Centrum, działając wspólnie i w porozumieniu z Główną Księgową Sądu i innymi osobami, poprzez zawieranie fikcyjnych umów cywilno – prawnych w imieniu tej instytucji, przywłaszczył kwotę 87 tysięcy zł.

Według ustaleń śledztwa były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie wielokrotnie osobiście lub za pośrednictwem innych oskarżonych udzielał osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowych znacznej wartości w łącznej kwocie ponad 3 milionów 600 tysięcy zł. Wśród tych osób znaleźli się m.in. były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były Zastępca Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były Zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, dziewięciu byłych dyrektorów sądów apelacji krakowskiej i dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Osoby te usłyszały zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Zarzuty ogłoszono przedstawicielom firm zewnętrznych współpracujących z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak i innym sprawcom, którzy udzielili korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcje publiczne celem skłonienia jej do naruszenia przepisów prawa.

Jest to kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 30 lipca 2018 r. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie w skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dziesięciu byłym dyrektorom sądów obszaru apelacji krakowskiej i wrocławskiej w tym : Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądu Okręgowego w Tarnowie, Sądu Okręgowego w Kielcach, Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sądu Okręgowego w Krakowie, Sądu Rejonowego w Zakopanem, Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Sądu Rejonowego w Chrzanowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu i Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Wideo

Materiał oryginalny: Były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie stanie przed sądem. W tle afera korupcyjna i wyłudzone miliony - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie