Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Które klasy biją rekordy chętnych?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
O przyjęcie do bydgoskich szkół średnich ubiegają się nie tylko absolwenci bydgoskich podstawówek. Liczną grupę stanowi też młodzież spoza Bydgoszczy. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści z SP nr 46 w Bydgoszczy.
O przyjęcie do bydgoskich szkół średnich ubiegają się nie tylko absolwenci bydgoskich podstawówek. Liczną grupę stanowi też młodzież spoza Bydgoszczy. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści z SP nr 46 w Bydgoszczy. Dariusz Bloch/Archwium
Rekrutacja do klas I szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy powoli wkracza w decydującą fazę. Klasy, o jakich profilach absolwenci podstawówek wybierają najchętniej? Sprawdziliśmy.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Bydgoski ratusz szacuje, że w tegorocznej rekrutacji należy zapewnić miejsca dla ok. 4800 absolwentów szkół podstawowych. Uczniów będzie więcej, co jest efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny.

W Bydgoszczy rekrutacja rozpoczęła się 16 maja. Do 12 lipca kandydaci do klas I mogą jeszcze zmienić decyzję dotyczącą wyboru szkół. Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 19 lipca.

W I LO najbardziej oblegana jest klasa biologiczno-chemiczna z rozszerzoną matematyką. Tu na jedno miejsce przypada prawie 2,5 osoby (w I preferencji).

- Dużym powodzeniem cieszą się też klasy z rozszerzeniami z języków obcych - mówi Mariola Mańkowska, dyrektor I LO. - O przyjęcie do klasy lingwistycznej z rozszerzonym angielskim i hiszpańskim ubiegają się prawie 2 osoby na miejsce. Mamy też nowość, czyli klasę humanistyczno-prawną z elementami amerykanistyki. Miejsca są 32, kandydatów też więcej.

W VI LO w I preferencji najwięcej kandydatów (2 osoby na miejsce) chce uczyć się w klasie medycznej. Sporo chętnych (44 osoby) w I wyborze wskazało klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną.

- Nowością jest klasa biologiczno-chemiczna - ekologiczna - mówi dr Wiesław Burlińska, dyrektor VI LO. - Tu zajęcia z biologii, chemii i fizyki będą odbywały się w laboratoriach. Druga nowość to klasa o profilu prawno-lingwistycznym z rozszerzonym językiem angielskim i historią. Jako drugi będzie tu język hiszpański. W tej klasie główny nacisk położymy na debaty. Ma ona przygotowywać młodzież do studiów na takich kierunkach, jak: prawo, dziennikarstwo czy filologia angielska.

Klasy turystyczno-lingwistyczna w III LO i psychologiczna w V LO wręcz oblegane

W III LO najwięcej chętnych w I preferencji jest do klasy turystyczno-lingwistycznej, bo aż 96 osób (miejsce są 32) oraz humanistycznej - 73 osoby - ponad 2 osoby na miejsce.

- Od września planujemy też utworzyć drugą klasę medyczną. Do obu mamy 64 miejsca, a chętnych w I preferencji do obu klas jest 72 - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO.

W II LO najwięcej kandydatów, bo 48 wybrało w I preferencji klasę o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym (32 miejsca). Z kolei 46 osób ubiega się o przyjęcie do klasy biologiczno-chemicznej.

W V LO furorę robi klasa o profilu psychologicznym z elementami pedagogiki i logopedii. To nowość w ofercie szkoły i zarazem pierwsza w Bydgoszczy klasa o takim profilu. Już na etapie naboru stała się prawdziwym hitem.

- Mamy do niej aż 93 chętnych w I preferencji - mówi Leszek Siekierski, dyrektor V LO. - Utworzymy ją we współpracy z UKW. Cieszymy się, że ta nowość chwyciła. Sporo kandydatów mamy też do klasy humanistycznej. Są w niej 32 miejsca, a uczyć się w niej chce 50 osób (I preferencja).

W VII LO klasę o profilu edytorsko-medialnym z WOS w I wyborze wskazało 37 kandydatów i w tym liceum cieszy się ona największym zainteresowaniem w naborze.

- Nowością w ofercie jest klasa humanistyczna z rozszerzonym językiem polskim, historią i językiem angielskim. Na razie mamy tu jeszcze wolne miejsca. Wiemy, że niektórzy uczniowie szczególnie obawiają się rozszerzenia z języka angielskiego - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO.

W "Elektroniku" hitem jest klasa informatyczna pod patronatem firmy Atos

W Technikum Elektronicznym nr 7 najbardziej oblegane są klasy informatyczne.

- Szczególnie klasa pod patronatem Atosa bije u nas rekordy - mówi Agnieszka Sumicka, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych. - Mamy w niej 32 miejsca, a w I preferencji wybrały ją już 124 osoby. W sumie o jedno miejsce ubiegają się tu prawie 4 osoby. Trochę mniej, ale również na górkę, mamy chętnych do klasy technik elektronik pod patronatem firmy Ivy. W I wyborze wskazało ją 45 osób.

W Technikum nr 4, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Chemicznych, największe zainteresowanie jest klasą o profilu technik fotografii i multimediów.

- Kandydatów jest 65, więc nie powinno być problemu z utworzeniem dwóch klas - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto