Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski pod lupą NIK. Jak wypadł Kraków?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Kraków wciąż ma poważne problemy z realizacją projektów, zgłoszonych w BO w minionych latach. Kolejna edycja trwa.

Budżet Obywatelski w Krakowie był realizowany prawidłowo, ale nie obeszło się bez uchybień i nieprawidłowości - ocenia Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie. Kontrola objęła lata 2016-2018 (do 30 listopada).

Kontrolerzy zwrócili m.in. uwagę, że urzędnicy ograniczyli możliwość udziału w budżecie niektórym mieszkańcom. Przykładowo w regulaminie BO z 2015 r. widnieje zapis, że aby zgłosić swoje propozycje zadań, trzeba mieć ukończone 16 lat.

Na szczęście w tegorocznej edycji jest już inaczej: zniesiono kryterium wiekowe. Aby zagłosować na projekty bądź je zgłosić, trzeba tylko mieszkać w Krakowie. Efekt tego jest taki, że np. w tym roku swój projekt do BO zgłosił 6-letni Beniamin. Chłopiec chce, aby wzdłuż ulicy Glogera wybudowano chodnik.

Dzięki temu on i jego rówieśnicy mogliby chodzić do szkoły pieszo, czując się przy tym bezpiecznie. NIK zwraca uwagę także na inne kwestie. Zdaniem kontrolerów intensywna kampania informacyjno-promocyjna o budżecie obywatelskim nie okazała się skuteczna.

„(...) w okresie objętym kontrolą spadała liczba osób, głosujących w kolejnych jego edycjach” - czytamy w raporcie. I tak np. w 2016 roku na projekty, zgłoszone do BO, głos oddało 7,2 proc. do tego uprawnionych, natomiast rok później było to już zaledwie 5,2 proc.

Tor nadal nie powstał

Ponadto miasto wciąż ma bardzo poważne problemy z realizacją niektórych zadań z BO z poprzednich lat. Te, które do dziś nie zostały wykonane, Najwyższa Izba Kontroli wymienia w swoim raporcie.

I tak np. jest wśród nich tor motocyklowo-samochodowy, którego budowa na Złocieniu miała kosztować 3 mln zł. Poza torem miał powstać również plac manewrowy. Z nowego obiektu mogliby korzystać motocykliści oraz kierowcy samochodów, chcący podnosić swoje umiejętności. Tor to projekt z BO z... 2015 roku. Za realizację zadania początkowo odpowiadał nieistniejący już dzisiaj Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (teraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa).

Jak czytamy w raporcie NIK, został złożony wniosek o wprowadzenie zmian w wieloletnim planie finansowym gminy, by zadanie mogło zostać zrealizowane w najbliższych latach.

We wtorek pojawiła się natomiast dobra informacja, dotycząca projektu z BO sprzed trzech lat. Miejska aktywistka Natalia Nazim podała, że rusza w końcu budowa wodnego placu zabaw w Parku Jordana.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku nasze dzieci w końcu będą mogły się wykąpać - przekazała.

Rekordowy budżet

W tym roku krakowianie złożyli rekordową liczbę projektów do budżetu: wpłynęło ich aż 949, w tym 224 pomysły ogólnomiejskie i 725 dzielnicowe. Rok wcześniej wszystkich zgłoszonych projektów było 677.

Na dużą aktywność wnioskodawców z pewnością wpłynęła większa kwota do rozdysponowania na obywatelskie propozycje - w tym roku to 30 mln zł.

Wśród pozytywnie zweryfikowanych projektów jest m.in. remont częściowo zniszczonej ulicy Kocmyrzowskiej. Propozycja warta jest 300 tys. złotych. To ważna trasa wyjazdowa z Krakowa w kierunku m.in. Proszowic. Pomysłodawcy projektu przypominają, że dwa lata temu droga została wyremontowana na fragmencie, liczącym 300 metrów: od ul. Makuszyńskiego w kierunku Wzgórz Krzesławickich. Czas na dalszy odcinek: w stronę centrum Nowej Huty.

- Remont pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży - zaznaczają autorzy projektu. Wśród pozytywnie zweryfikowanych propozycji znalazł się też zakup 10 nowych parkometrów wraz z oprogramowaniem do obsługi Strefy Płatnego Parkowania (koszt: 295 tys. złotych). Część z tych, które teraz obsługują SPP, jest już wysłużona. Ostateczną listę projektów, poddanych pod głosowanie, poznamy 10 września.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budżet Obywatelski pod lupą NIK. Jak wypadł Kraków? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto