Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bomba na kładce i wypadek cysterny na moście - tak służby ćwiczą w Krakowie [wideo]

Marcin Karkosza
Bomba na kładce i wypadek cysterny na moście - tak służby ćwiczą w Krakowie
Bomba na kładce i wypadek cysterny na moście - tak służby ćwiczą w Krakowie Andrzej Banaś
Krakowskie służby zostały postawione dziś w stan gotowości - w ramach ćwiczeń praktycznych mundurowi zapobiegli we wtorek, 7 lipca wybuchowi bomby na kładce Bernatka i katastrofie ekologicznej.

WIDEO: Bomba na kładce Bernatka i wypadek cysterny na moście Piłsudskiego. To tylko ćwiczenia

Autor: Marcin Karkosza

Wtorek, 7 lipca - dzień jak co dzień w Krakowie. Ludzie spieszą się do pracy, rowerzyści chętnie korzystają ze słonecznej pogody. W pobliżu kładki duże natężenie ruchu kołowego. W pewnym momencie dyżurny krakowskiej policji odbiera anonimowe zgłoszenie, że w koszu na śmieci na kładce Bernatka może być bomba - z takim scenariuszem zmierzyły się dziś krakowskie służby.

Zostaje wysłany patrol. Funkcjonariusze potwierdzają obecność podejrzanych pakunków i natychmiast zabezpieczają miejsce do czasu przyjazdu policjantów zespołu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Kładka i jej okolice zostają wyłączona z ruchu. Wyznaczane są są objazdy i przejścia alternatywne wraz ze strefami bezpieczeństwa. Przeprowadzana jest ewakuacja klientów barek cumujących na Wiśle i mieszkańców przebywających na bulwarach - w sumie prawie tysiąc osób.

Na miejsce dociera funkcjonariusz z psem szkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych - trzeba sprawdzić, czy ładunków nie podłożono w innych miejscach. Kiedy docierają policyjni pirotechnicy materiały wybuchowe mogą zostać przewiezione i wysadzone w bezpiecznym miejscu.

Akcja przebiega sprawnie i bez ofiar. Jednak to nie koniec kryzysu. Na moście Piłsudskiego dochodzi do poważnego wypadku - cysterna przewożąca olej napędowy uderza w bariery ochronne. Niebezpieczna substancja może wyciec do Wisły. Konieczna jest natychmiastowa interwencja straży pożarnej i specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Aby uniemożliwić wyciek ustawiana jest zapora. Most zostaje wyłączony z ruchu. Policja kieruje pojazdy na objazdy z mostu ewakuowani są ludzie. Jedna z osób w panice skacze do wody. Do akcji wkraczają służby WOPR. Sprawne działanie służb pozwoliło na zneutralizowanie wycieku i odparcie sytuacji kryzysowej.

- Biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się różnych zagrożeń służby kryzysowe co jakiś czas ćwiczą różne scenariusze wydarzeń, by usprawniać gotowość do reagowania i sprawność współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Tak było i dzisiaj nad rzeką Wisłą w Krakowie - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, pirotechnicy SPAP w Krakowie, policjanci Komisariatu Wodnego w Krakowie, strażacy krakowskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, WOPR, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne, Pogotowie Gazowe, MPK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto