MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterska ziemia sztumska zasługuje na Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
IPN/archiwa prywatne/ziemianie polscy
Instytut Pamięci Narodowej uruchomił w Elblągu Centrum Edukacyjne Przystanek Historia. Centra takie powoływane są w miastach, w których nie istnieją oddziały lub delegatury IPN. Ich zadaniem są cele edukacyjne oraz naukowe. Młodzi i nie tylko młodzi ludzie mogą w nich poznać historię najnowszą Polski - także tę związaną z ich regionem. Czy nie warto, by Instytut zastanowił się nad powołaniem Przystanku Historia w Sztumie?

- Przystanek Historia jest wspaniałą okazją, by opowiedzieć Polakom historię. Będziemy czynić to poprzez edukację, promocję książek, ale nie tylko. Wchodzimy w nowe technologie. Właśnie w tym miejscu dzieci i młodzież, a także starsi będą poznawać historię wykorzystując do tego wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję - powiedział w trakcie otwarcia Centrum Edukacyjnego w Elblągu dr Paweł Warot, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Przybliżenie najnowszej historii - także ich miasta - elblążanom jest z pewnością szczytnym działaniem. Miasto to było przecież jednym z centrów robotniczych protestów w grudniu 1970 roku, a także ważnym ośrodkiem tworzącej się w 1980 roku "Solidarności". Uznając te wszystkie zasługi - sprawiedliwość oddać trzeba jednak również Sztumowi i ziemi sztumskiej, która, gdy o czynnej walce z komuną w Elblągu jeszcze nikt nie myślał, stanowiła wazny ośrodek zbrojnego oporu skierowanego przeciwko satelickiej, narzuconej przez sowiecką Rosję, władzy komunistycznej.

Ziemia sztumska była po II wojnie światowej jednym z głównych bastionów antykomunistycznego ruchu oporu na Pomorzu. To tu, przypomnijmy (pisaliśmy o tym wiele razy) działał m.in. ppor Zdzisław Badocha "Żelazny", podkomendny najsłynniejszego z Żołnierzy Wyklętych mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy legendarnej 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Obaj bohaterowie, jak zresztą wielu innych, do dzisiaj są "ulubionymi" przedmiotami agresji środowisk określających się jako "lewicowe i liberalne".

Ppor Badocha nie doczekał się dotąd, o czym także już kilkakrotnie pisaliśmy, godnego go grobu. Szczątków zabitego, w 1946 roku, przez bandytów z Urzędu Bezpieczeństwa bohatera dotąd nie udało się odnaleźć. Według informacji uzyskanych przez Instytut Pamięci Narodowej, "Żelazny" został pochowany przez ubeków w Sztumie. IPN zapowiada, że będzie szukał ciała bohatera do skutku. Najprawdopodobniej kolejna fazy poszukiwań rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Ppor Badocha jest jednym z wielu bohaterów, często bezimiennych, walczących drugiej połowie lat 40. na ziemi sztumskiej z kukiełkami czerwonej Moskwy. Warto pochylić się nad dziejami ich wszystkich.

Warto sięgnąć także po nieco wcześniejsze karty z dziejów Powiśla - choćby dotyczące szlacheckich rodów stanowiących tu ostoję polskości - Donimirskich z Czernina i Sierakowskich z Waplewa Wielkiego.

Oba te rody, a także wielu innych mieszkańców ziemi sztumskiej, przez lata udowadniały, że hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" nie jest pustym dźwiękiem. Niektórzy zapłacili za to najwyższą cenę, ponosząc śmierć (nieraz w męczarniach) z rąk Niemców lub Rosjan.

Tak było choćby w przypadku Jana Hinca, przed II wojną światową kierownika polskiej szkoły podstawowej we wsi Piekło, jedynej takiej placówki w Wolnym Mieście Gdańsku. Jana Hinca aresztowano zaraz po ataku Niemców na Polskę, a potem bestialsko zamordowano.

Mniej dramatyczny fakt z dziejów regionu, ale fakt niemal kompletnie zapomniany, przypomniał ostatnio radny Łukasz Merchut z Prawa i Sprawiedliwości, pasjonat dziejów Waplewa Wielkiego. Historyk-amator zebrał i spisał wspomnienia mieszkanek wsi, które w 1978 roku obroniły figurę Matki Bożej, którą próbowali usunąć komunistyczni aparatczycy.

Wydarzeń, którymi można by zająć się w sztumskim Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia jest o wiele więcej. My podaliśmy tylko przykłady. Teraz tylko trzeba takie Centrum powołać. Chyba nie tylko warto, ale wręcz trzeba to uczynić?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto