Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogdan Suchodolski i jego praca tematem konferencji w Wyższej Szkole Humanitas [ZDJĘCIA]

inf.prasowa
„O pedagogice Profesora Bogdana Suchodolskiego. W 110. Rocznicę urodzin” to tytuł konferencji naukowej, która w poniedziałek 12 maja odbyła się w auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Było to trzecie spotkanie z cyklu poświęconego wybitnym postaciom Zagłębia Dąbrowskiego, związanym z polską i światową myślą pedagogiczną. Organizatorami przedsięwzięcia byli Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wyższa Szkoła Humanitas.

Konferencja poświęcona pamięci profesora Bogdana Suchodolskiego to kolejne spotkanie promujące region Zagłębia wybitnych pedagogów. W latach ubiegłych w uczelni odbyły się bowiem debaty dotyczące spuścizny naukowej Czesława Kupisiewicza oraz Bogdana Nawroczyńskiego. Razem z prof. Bogdanem Suchodolskim tworzą oni zagłębiowski panteon pedagogów, których osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie nauki miały niepodważalny wpływ na światową myśl pedagogiczną. Warto podkreślić, iż poniedziałkowe spotkanie w auli Wyższej Szkoły Humanitas formalnie stanowiło otwarte posiedzenie Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, co zdarza się niezwykle rzadko. Debata adresowana była do szerokiej publiczności, w szczególności zaś do środowiska nauczycielskiego, studentów Humanitas oraz przedstawicieli środowisk akademickich z całego kraju.

– Dziękuję za możliwość spotkania w Humanitas. To piękna nazwa uczelni, oddająca myśl trzech wybitnych pedagogów pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Myśl prof. Bogdana Suchodolskiego jest głęboko zakorzeniona w różnych naukach. On sam żył tak naprawdę w trzech epokach, doświadczył działania systemów totalitarnych, a mimo to skutecznie przemycał myśl pedagogiczną w tych niełatwych czasach. Dlatego też musieliśmy oddać mu swoisty hołd – mówił, otwierając konferencję, prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski, przewodniczący KNP PAN.

Przesłanie od inicjatora wydarzenia, prof. Czesława Kupisiewicza, odczytał rektor WSH prof. nadzw. dr Jerzy Kopel. – Dzisiejsze wydarzenie dotyczy luminarzy nauki pedagogicznej, odbywa się w pierwszej zagłębiowskiej uczelni wyższej i sprawia, że Sosnowiec w dniu dzisiejszym staje się stolicą polskiej nauki o wychowaniu. Mam nadzieję, że obrady będą żywe i owocne, a dzięki nim świat dowie się o ogromnym wkładzie polskiej pedagogiki w tę dziedzinę nauki – napisał prof. Czesław Kupisiewicz.

Konferencja podzielona została na dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, moderowany przez prof. Bogusława Śliwerskiego, poświęcony został pedagogice prof. Suchodolskiego w kręgu jej nauk pomocniczych. Po przerwie, w drugiej części spotkania, prowadzonej przez dra hab. Marka Rembierza, prof. Uniwersytetu Śląskiego, goście rozważali aktualność idei prof. Suchodolskiego, a także osobę wybitnego uczonego, jako eksperta edukacyjnego. Obrady zwieńczyło wystąpienie mgr Marii Kycler, kustosza dyplomowanego Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt. „Księgozbiór Bogdana Suchodolskiego a wizja kultury humanistycznej Profesora”. W spotkaniu i dyskusji udział wzięli: dr hab. prof. APS Andrzej Ciążela, prof. dr hab. Janusz Gajda, prof. dr hab. Zenon Gajdzica, prof. dr hab. Teresa Hejnicka-Bezwińska, dr hab. Adam Hibszer, dr hab. prof. UŚ Andrzej Murzyn, prof. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, dr hab. prof. UŚ Marek Rembierz, prof. dr hab. Władysława Szulakiewicz, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, dr hab. prof. WSB Marek Walancik, prof. dr hab. Ewa Syrek, prof. dr hab. Janina Kostkiewicz z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W auli WSH obecna była także wiceprezydent Sosnowca, Agnieszka Czechowska-Kopeć.

– Dzisiejsza konferencja organizowana wraz z KNP PAN wieńczy cykl konferencji poświęconych wybitnym postaciom Zagłębia Dąbrowskiego, związanym z pedagogiką. Jesteśmy wdzięczni Komitetowi za doskonałą współpracę i jesteśmy przekonani, iż wydarzenia takie jak dziś mają ogromne znaczenie poznawcze, bo dotyczą osób o niezwykle szerokich horyzontach intelektualnych. W przypadku prof. Suchodolskiego mamy dodatkowo do czynienia z postacią klasy światowej, wielce zasłużoną dla rozwoju pedagogiki i badań nad historią nauki. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia upowszechniania wiedzy o Zagłębiu Dąbrowskim, jako zagłębiu myśli pedagogicznej – podsumowuje rektor Humanitas, Jerzy Kopel.

Konferencji towarzyszyła wystawa dokumentująca drogę życiową oraz dorobek naukowy prof. Bogdana Suchodolskiego. W holu głównym Wyższej Szkoły Humanitas prelegenci, goście i słuchacze mogli obejrzeć m.in. fotografie, dokumenty przekazane przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, którego absolwentem był prof. Suchodolski, a także obszerny księgozbiór pochodzący ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego oraz innych książnic, w tym Biblioteki Jagiellońskiej. Na wystawie znalazły się także 43 nazwiska doktorów wypromowanych przez wybitnego pedagoga, polskie i zagraniczne publikacje poświęcone osobie profesora oraz wiele ciekawostek z jego życia i działalności. – Mamy nadzieję, że w ramach ekspozycji udało się uchwycić najważniejsze momenty z życia naukowego profesora i pokazać jego szeroką działalność na różnych polach humanistyki. Zaś oglądającym wystawę przybliżyć sylwetkę prof. Suchodolskiego, uświadamiając tym samym, jak rozległa była wiedza, którą pogłębiał przez całe swoje życie – mówi Maria Kycler z Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która przygotowała wystawę wraz z pracownikami Biblioteki Wyższej Szkoły Humanitas.

Pokłosiem spotkania w sosnowieckiej uczelni jest księga pamiątkowa „O pedagogice Profesora Bogdana Suchodolskiego. W 110. rocznicę urodzin” pod red. Czesława Kupisiewicza i Bogusława Śliwerskiego, wydana nakładem Oficyny Wydawniczej „Humanitas”. W publikacji znalazły się rozprawy uczestników konferencji, a cennym dodatkiem do niej jest płyta CD, na której zawarto zapis rozmowy prof. Czesława Kupisiewicza z prof. Bogdanem Suchodolskim z 1986 r., dotyczącej pedagogiki i wychowania sosnowieckich profesorów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto