Blok-gigant przy Dworcu Głównym w Krakowie budzi kontrowersje. Budowa zgodna z prawem, ale czy z rozsądkiem i standardami urbanistycznymi?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pnie się w górę kaskadowy apartamentowiec budowany przez amerykańską firmę Hines między Rakowicką a Wita Stwosza w Krakowie, tuż obok Muzeum Armii Krajowej. Ma mieć ponad 43 metry wysokości i wybija się ponad pobliską zabudowę. Osiedle, które firma wybudowała wcześniej, płytę górną Dworca Głównego czy Galerię Krakowską. Widać dysproporcję między tym kolosem a najbliższą zabudową. Pytamy urzędników miejskich, jak to się stało, że można było tego budowlanego King Konga wsadzić w to miejsce, tak blisko centrum Krakowa.
Pnie się w górę kaskadowy apartamentowiec budowany przez amerykańską firmę Hines między Rakowicką a Wita Stwosza w Krakowie, tuż obok Muzeum Armii Krajowej. Ma mieć ponad 43 metry wysokości i wybija się ponad pobliską zabudowę. Osiedle, które firma wybudowała wcześniej, płytę górną Dworca Głównego czy Galerię Krakowską. Widać dysproporcję między tym kolosem a najbliższą zabudową. Pytamy urzędników miejskich, jak to się stało, że można było tego budowlanego King Konga wsadzić w to miejsce, tak blisko centrum Krakowa. Szymon Korta
Doczekaliśmy się odpowiedzi od urzędników miejskich w sprawie kaskadowego apartamentowca, który rośnie przy ulicy Wita Stwosza, na przeciwko Dworca Głównego. Ta budowa budzi w Krakowie spore emocje. Blok jest znacznie wyższy niż okoliczna zabudowa, a nawet osiedle, którego ma być częścią, a wizualnie przytłoczył i zasłonił cały kwartał. Urzędnicy miejscy opisują historię wydawania zgód na jego budowę. Wszystko zgodnie z przepisami, ale przed wprowadzeniem planu miejscowego, który zabroniłby takiej zabudowy. Jak to w Krakowie bywa. W opowieści urzędników budowlę sięgającą ponad 43 metrów nazywa się... "akcentem urbanistycznym".

Plan miejscowy "Wita Stwosza" jest, ale jakby go nie było

Sprawę opisywaliśmy kilka dni temu. Zadawaliśmy pytanie jak to możliwe, że w terenie gdzie zabudowa jest ograniczona planem miejscowym, który ma chronić panoramę centrum Krakowa, powstaje aż tak wielki budynek.

Przypomnijmy. Na terenie, gdzie realizowany jest budynek tzw. kaskadowego apartamentowca, od 23 kwietnia 2022 roku obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wita Stwosza”. Położony jest w obszarze oznaczonym symbolem MW/U.6 - teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi lub pod zabudowę budynkami usługowymi lub pod zabudowę budynkami mieszkalno – usługowymi. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym terenie przewiduje maksymalną zabudowę do wysokości 20 m.

A budynek ma ponad 43 metry wysokości...

Otrzymaliśmy wyjaśnienia z Urzędu Miasta Krakowa:

Zgody wydane przed wejściem planu miejscowego w życie

""Decyzję o ustaleniu warunków zabudowy wydaje się w sytuacji, gdy na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i w oparciu o taką decyzję organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę. Natomiast, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to na podstawie jego ustaleń miasto wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę.

Inwestor w trakcie postępowania administracyjnego o wydanie pozwolenie na budowę „nie powołuje się na wysokość w sąsiedztwie”, natomiast musi spełnić wymogi parametrów ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i tylko w przypadku, gdy inwestycja spełnia te ustalenia oraz spełnia wszelkie inne wymogi ustanowione przepisami prawa, wydział udziela pozwolenia na budowę.

W przypadku budynku realizowanego przy ul. Rakowickiej/Wita Stwosza, tzw. kaskadowego apartamentowca sprawa wygląda następująco:

Po rozpatrzeniu wniosku z 27.02.2020 roku, decyzja została wydana 12.02.2021 roku (173/6740.1/2021) o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowlanego pn.:

Budowa budynków (trzech) mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym, wewnętrznymi instalacjami: wodociągową, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i oddymiającej, elektrycznymi, w tym słaboprądowymi i oświetleniem terenu oraz placem zabaw, a także wewnętrznego układu drogowego wraz z odwodnieniem, ciągów pieszych i małej architektury na części dz.nr 219/27 obr.8 Śródmieście przy ul. Rakowickiej i ul. Wita Stwosza w Krakowie" – Etap III, Zadanie 2 w ramach zamierzenia inwestycyjnego pn.: Budowa zespołu budynków mieszkalno–usługowych, biurowych i hotelowych wraz z garażami podziemnymi oraz infrastrukturą techniczną i wjazdami na działkach...[tu wymienione zostaje kilkadziesiąt działek - red.]

Powyższa decyzja została wydana w oparciu o decyzję o ustaleniu warunków zabudowy (AU-2/7331/1822/08) z 14.05.2008 roku, o ustaleniu warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: Budowa zespołu budynków mieszkalno-usługowych, biurowych i hotelowych wraz z garażami podziemnymi oraz infrastrukturą techniczną i wjazdami na działkach....

Stała się ona ostateczna od 17.06.2008 roku.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie zezwolił na prowadzenie robót budowlanych na terenie układu urbanistycznego Kleparza wpisanego do rejestru zabytków pod nr A-648 ( ZN-I.5142.556.2019 z 31.12.2019r.)

Decyzja o pozwoleniu na budowę była weryfikowana przez Wojewodę Małopolskiego w toku postępowania odwoławczego, w wyniku którego Wojewoda Małopolski, decyzją z 22.06.2021 roku, (WI-I.7840.3.32.2021.KL) utrzymał w mocy decyzję prezydenta miasta.

W decyzji Wojewody Małopolskiego czytamy m.in.:

„(…) W decyzji z 14 maja 2008 r. o warunkach zabudowy wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni terenu inwestycji ustalono w wysokości: do 58% – powierzchnia zabudowy planowanej inwestycji (wszystkich etapów łącznie) wynosi 48% w stosunku do powierzchni terenu inwestycji (projekt zagospodarowania terenu k. 11), udział 6 powierzchni biologicznie czynnej dla terenu inwestycji ustalono na poziomie: nie mniej niż 25% – z projektu zagospodarowania terenu wynika, że planowana powierzchnia biologicznie czynna wynosi 25% terenu całej inwestycji.

W decyzji o warunkach zabudowy ustalono wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej – do 19,0 m. Planowane budynki B2 i B4 mają wysokość 18,75 m. Budynek B3 ma wysokość 43,55 m, i jest on usytuowany w południowo – zachodnim narożniku dawnej działki nr 219/12, aktualnie 219/27. W tym miejscu, w decyzji o warunkach zabudowy, dopuszczono wprowadzenie akcentu urbanistycznego do wysokości 45,0 m i o powierzchni do 1600 m2 – Z projektu budowlanego wynika, że planowany akcent urbanistyczny ma wysokość 43,79 m a jego powierzchnia w rzucie wynosi 1595,4 m2 . Planowana zabudowa posiada płaskie dachy, projekt budowlany uwzględnia wykończenie elewacji naturalnymi materiałami wysokiej klasy. W projekcie budowlanym uwzględniono również ochronę istniejącej zieleni. Oznacza to, że projekt budowlany jest zgodny z ustaleniami decyzji z 14 maja 2008 r. o warunkach zabudowy(…)”

Niestety na to pytanie urzędnicy nie odpowiedzieli: Czy nie uważacie Państwo, że tak wysoka zabudowa w tym terenie nie jest wskazana - wpływ na panoramę miasta z płyty dworca głównego? Kanały przewietrzania miasta? Dysproporcja z sąsiednią zabudową jeśli chodzi o wysokość?

Choć skoro to tylko "akcent urbanistyczny", to nie ma problemu, że mierzy 43 metry wysokości...

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red
Kraków to nie miejsce na takie wysokie przyciężkie betonowe kloce.
r
ręce opadają
Polskie firmy są blokowane i pozwoleń nie dostaną bo budynki "zaburzają historyczną panoramę królewskiego miasta".

Co innego amerykańska firma 🤫. Dla kasy prezydent z PO zrobi dosłownie wszystko.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie