MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie?

Marek Długopolski
Śnieżyć, nie śnieżyć? Śnieżyć! Już wiadomo, że narciarze, będą mogli skorzystać z uroków, jakie niesie zima, będą mogli śmigać po polskich stokach. Okazuje się, że na ich przyjazd liczą jednak nie tylko rodzime stacje narciarskie, ale także ośrodki na Słowacji i w Czechach, a także we Włoszech i Austrii. Gdzie - i czy - wybiorą się miłośnicy jednej i dwóch „desek”? Tego jeszcze nie wiadomo. O tym zadecyduje… maleńki wirus.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Na razie stacje narciarskie są zamknięte nawet w takich alpejskich potęgach jak Austria, Niemcy, Francja i Włochy, a także Słowenia. Jeszcze kilka tygodni temu Austriacy chcieli otworzyć sezon na początku grudnia, a Francuzi i Włosi po świętach Bożego Narodzenia. Dzisiaj już wiadomo, że otwarcie, jeśli w ogóle nastąpi, odbędzie się najprawdopodobniej dopiero po 10 stycznia. Wciąż też nie wiadomo, jak będzie ze Słowacją i w Czechach.

- Decyzje o otwarciu lub zamknięciu stoków narciarskich należą do poszczególnych państw - przypomniał ostatnio rzecznik Komisji Europejskiej. Można w tym miejscu wspomnieć, że w sobotę otwarcie sezonu narciarskiego zapowiada ośrodek Słotwiny Arena.

A co z feriami? Wciąż nie wiadomo. O to toczy się bój. Kto w tych niepewnych czasach wybierze Polskę, a kto zamierza wyruszyć poza jej granice?

Polskie stoki w modzie

- Narciarze zdecydowanie wybierają krajowe stoki, obawiając się komplikacji związanych z wyjazdem do zagranicznych kurortów narciarskich - mówi Grzegorz Lenartowicz, dyrektor do spraw komunikacji w Grupie Pingwina, zrzeszającej pięć znanych ośrodków narciarsko-rowerowych tj. Słotwiny Arena w Krynicy-Zdro¬ju, Skolnity Ski&Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski&Bike w Kasinie Wielkiej, a także mazurskiej Kurzej Góry.

Skąd ta pewność? Z sondażu, który Grupa Pingwina zleciła agencji badawczej SW Research. - Zamówiliśmy badanie, aby zorientować się, jakie plany w tych niepewnych czasach mają polscy narciarze - nie ukrywa Grzegorz Lenartowicz.

Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie?
Grupa Pingwina

Co wynika z sondażu? Ano to, że 5,3 proc. - spośród badanych - jest zdecydowanych na wyjazd na ferie. „Raczej tak” odpowiedziało 12,5 proc., a 27,7 proc. jeszcze nie miało skrystalizowanych planów. Na ferie „raczej nie” zdecyduje się 27,2 proc., a „zdecydowanie nie” - 27,3.

Spośród tych, którzy zamierzają spędzić ferie poza rodzinnym domem, przytłaczająca większość wybiera Polskę. Tak powiedziało aż 75 proc. badanych. 20 proc. - mimo pandemii - chce ruszyć za granicę, a 5 proc. wciąż się waha, gdzie spędzi wolny czas po nowym roku.

Dlaczego w polskie góry?

Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie?
Grupa Pingwina

Bliska odległość, przystępna cena, magia polskich gór, wspieranie polskiego rynku, poczucie bezpieczeństwa - to pięć najczęstszych powodów wyboru Polski na wypoczynek.

Spora grupa przyznaje też, że w kraju ma swoje ulubione miejsca, do których chętnie powraca. O wyborze rodzimych ośrodków decyduje także język, coraz wyższe standardy, możliwość wykorzystania rządowego bonu turystycznego, a także dostępność nowoczesnego zaśnieżania.

Obawa przed zakażeniem koronawirusem, odbycie kwarantanny, zamknięcie granic, problemy z przemieszczaniem się - to w tej chwili najczęściej powstrzymuje narciarzy przed wyjazdem za granicę.

Niepewne czasy, niepewne decyzje

Gdy rząd zdecydował się na otwarcie stoków, cała branża narciarska nieco odetchnęła. - Przygotowanie nartostrad trwa, i jest bardzo kosztowne. A decyzje o tym, czy śnieżyć stoki narciarskie, musimy podjąć odpowiednio wcześnie, aby pokrywa była odpowiednia - mówi Grzegorz Lenartowicz. - Zgoda władz na działanie stacji w sezonie zimowym powstrzyma także wypływ gotówki za granicę. Lepiej, żeby polski narciarz wydał swoje pieniądze w kraju i by tutaj były opodatkowane.

A bezpieczeństwo? - W naszych ośrodkach narciarskich wprowadzamy przemyślane i starannie przygotowane rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo gości nie tylko na stokach, ale także na wyciągach. Oparte są one m.in. na doświadczeniach wyniesionych z funkcjonowania stacji w sezonie letnim i jesiennym - zaznacza Grzegorz Lenartowicz.

- Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko cały czas będziemy apelować o zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa... Dla narciarzy używających „kominów” czy specjalnych kasków nie będzie to dodatkowym obciążeniem - dodaje.

Jeśli sytuacja epidemiczna się zmieni i stoki zostaną zamknięte, co z karnetami? - Jeżeli tak się stanie ich nabywcom oferujemy przedłużenie terminu ważności - wyjaśnia Grzegorz Lenartowicz. - Poza tym jesteśmy dobrej myśli i nie możemy się doczekać, aż spadnie pierwszy śnieg.

Ilu jest narciarzy w Polsce?

Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie?
Grupa Pingwina

Dane są dość niepewne. Jednak większość ekspertów szacuje, że na nartach potrafi jeździć nawet około 10 mln osób. Przyjmuje się też, że około 15 proc. rodaków uprawia aktywnie różne formy narciarstwa, a to plasuje nas na 13. miejscu w świecie. Oczywiście nie możemy się w tym rankingu równać np. z Austriakami, ale już wyprzedzamy m.in. Francuzów i Włochów.

Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie?
Grupa Pingwina

Z kwietniowego raportu „2020 International Report on Snow & Mountain Tourism” wynika również - co wielu może zaskoczyć - że Polska „znajduje się w pierwszej dziesiątce państw świata z największą liczbą wyciągów narciarskich”.

***

Czy jednak narciarze będą mogli znaleźć nocleg? Co z hotelami, pensjonatami i restauracjami? Czy dzieci przyjadą na ferie zimowe? O tym wkrótce się przekonamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bitwa o narciarskie stoki. Gdzie Polacy chcą jechać na narty i ferie? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto