Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bicz w biurze

ECe
Niebawem powstaną biura informacji gospodarczej. Będzie to swoisty publiczny pręgierz na niesolidnych. Powszechna o nich informacja ma zapobiegać nadużyciom i poprawić rzetelność w polskim obrocie gospodarczym.

Niebawem powstaną biura informacji gospodarczej. Będzie to swoisty publiczny pręgierz na niesolidnych. Powszechna o nich informacja ma zapobiegać nadużyciom i poprawić rzetelność w polskim obrocie gospodarczym.

25 kwietnia wchodzi w życie ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki nowym przepisom powstanie nowa instytucja - biura informacji gospodarczej, które istnieją już w krajach Unii Europejskiej. W Polsce działa Biuro Informacji Kredytowej, ale z jego usług korzystać mogą jedynie banki. W Krajowym Rejestrze Sądowym jest również Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, ale - w opinii korzystających z niego - to niezbyt wydolna instytucja. Natomiast w Internecie znaleźć można ,czarne listy" nierzetelnych dłużników.

To wszystko jednak za mało i nie zawsze spełnia oczekiwania tych, co pożyczają i tych, co nie mogą spłacić długu. Nic więc dziwnego, że zarówno przedsiębiorcy, jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, deweloperzy, sklepy sprzedające towar na raty itp. duże nadzieje wiążą właśnie z działalnością biur informacji gospodarczej. Wielu widzi w nich skuteczne narzędzie, dzięki któremu powinna się poprawić rzetelność w obrocie gospodarczym.

Małgorzata Okońska Zaremba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki ma jeden podstawowy argument za powołaniem BIG: rzetelny konsument nie może nieustannie ponosić kosztów cudzej nieuczciwości. Biura chroniłyby przedsiębiorców przed nierzetelnymi kontrahentami, przez których wiele dobrych firm popadło w finansowe tarapaty. Tymczasem dzięki szybkiemu dostępowi do informacji i sprawdzeniu potencjalnego partnera każda instytucja ma szansę uniknąć kłopotów, poprawić kondycję ekonomiczną, a tym samym i ofertę dla klientów.

Ewidentnych korzyści w istnieniu biur informacji gospodarczej upatruje też Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Zarządu Związku Banków Polskich. Twierdzi on, że tylko jeden rok działalności Biura Informacji Kredytowej przyniósł sektorowi bankowemu kilkaset milionów złotych oszczędności na tzw. złych długach.

Twórcy nowego prawa zapewniają, iż ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej oraz utworzenie biur będzie miało ożywczy wpływ na polską gospodarkę i stworzy warunki promujące uczciwe firmy i instytucje. Efektem oszczędności i obniżenia ryzyka będzie uproszczenie formalności przy staraniach o pożyczkę, tańszy kredyt konsumencki a także zwiększenie limitów kredytowych. Firmy przestaną przerzucać koszty obsługi złych długów na rzetelnych klientów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto