Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Krakowie na początku roku wzrosło. Czy jest szansa na zatrudnienie?

Mateusz J Nowak
Mateusz J Nowak
Aleksander Glowania
Wstępne dane na rok 2011 wykazują wzrost bezrobocia w Małopolsce aż o 7 procent w stosunku do grudnia 2010 roku. W Krakowie bardzo podobnie.

Małopolskie Targi Pracy i Edukacji


Jak wiadomo, w styczniu każdego roku następuje wzrost bezrobocia spowodowany zazwyczaj wstrzymywaniem różnego rodzaju inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych. Przyczyna? "Zaskakująca" zima, mocne opady śniegu i siarczysty mróz. Bo przecież któż by się spodziewał, że przy tak intensywnie zmieniającym się klimacie na świecie, w Polsce będzie jeszcze "biała pora roku".

Sęk jednak w tym, że obecna stopa bezrobocia nie pasuje do pojawiających się masowo ofert pracy. Czyżby osobom bez pracy pasowała sytuacja, w której pobierają niewielkie pieniądze z zasiłku? Jak rozumiem osoby starsze po czterdziestym roku życia, którym faktycznie trudno jest konkurować z wyuczonymi magistrami, czy z wykwalifikowanymi fachowcami, tak niezrozumieniem darzę ludzi młodych, mających wiele pomysłów i chęci pracy. Internetowe portale pracy są zasypane ofertami skierowanymi właśnie do młodych nie tylko wykwalifikowanych, po studiach, ale także dla tych po szkołach średnich, technikach czy szkołach zawodowych.

Na stronie Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie można przeczytać ciekawe informacje statystyczne dotyczące ostatnich miesięcy bezrobocia w mieście. I tak na 31 dzień stycznia bieżącego roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 19774, o 1052 osoby więcej niż w grudniu 2010 roku. Tym samym do urzędu zgłoszonych zostało 1196 ofert pracy, z czego 83 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, czyli po 16,53 osoby na jedną propozycję. Jednak ponad połowa z nich oferuje od 2 do 25 wakatów, co daje nie ponad tysiąc miejsc pracy, a kilkanaście tysięcy.

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego liczbę bezrobotnych szacuje na 10568 osób. A tu niestety ofert tylko 106, gdzie na jedno miejsce pracy przypada około 100 osób. Słaby punkt zaczepienia, ale wytrwali na pewno znajdą coś dla siebie.

Najciekawiej, pod względem wizualnym oczywiście, sytuację bezrobocia przedstawia Wojewódzki Urząd Pracy:
- Powiat krakowski: 10,9 %
- Powiat miechowski: 9,3%
- Powiat bocheński: 9%
- Powiat olkuski: 14,1%
- Powiat chrzanowski: 13,1%
- Powiat oświęcimski: 12,1%
- Powiat wadowicki: 11,8%
- Powiat myślenicki: 12,8%
- Powiat suski: 10,4%
- Powiat proszowicki: 11,1%
- Powiat wielicki: 10,8%
- Powiat brzeski: 12%
- Powiat tarnowski: 14%
- Powiat dąbrowski: 18,8%
- Powiat gorlicki: 14,9%
- Powiat nowosądecki: 18,7%
- Powiat limanowski: 19,5%
- Powiat nowotarski: 12,1%
- Powiat tatrzański: 10,4%

Prym wiodą powiaty limanowski, dąbrowski i nowosądecki, gdzie w sumie bez możliwości zarobku jest prawie 29 tysięcy osób. 209 ofert pracy z urzędu i około 300 z innych portali pracy. W takiej sytuacji pozostają tylko dwa wyjścia: założyć własny biznes albo wyjechać za granicę.

Oczywistą sprawą jest, że poszukiwanie pracy wymaga czasu i pracy przygotowawczej. Potrzebne jest napisanie odpowiednio ciekawego CV i listu motywacyjnego oraz przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. We wszystkich tych czynnościach pomóc nam może wszechobecny internet. Pierwszy poziom poszukiwań możemy odbyć bez wychodzenia z domu przeglądając masę portali z ofertami pracy. Jest to wielkie udogodnienie nie tylko dla poszukujących, ale także i dla pracodawców, którzy zyskują wygodny sposób poszukiwania odpowiednich pracowników.

Dla ułatwienia portale pracy można podzielić na trzy grupy:

Portale ogólne - to takie, na których można znaleźć oferty praktycznie z każdej branży w przypadku, kiedy nie mamy sprecyzowanych oczekiwań i do końca nie wiemy, jaka praca sprawiałaby nam przyjemność. Poniżej wymienię kilka z nich z ofertami tylko dla Małopolski:
Pracuj.pl - 1710 ofert pracy dla województwa małopolskiego,
Jobpilot.pl - 434 oferty pracy,
Jobs.pl - 370 ofert pracy,
Infopraca.pl - 2566 ofert pracy.

Oczywiście wiadomo, że oferty powtarzają się na większości portali, jednakże jest ich sporo, a najwięcej z branży handlowej, finansowej czy Call Center.

Portale branżowe - te specjalizują się już w poszukiwaniu pracowników z konkretnym wykształceniem zawodowym, dokonując selekcji rzadko udaje się znaleźć pracę osobom po szkołach średnich, czy bez wykształcenia lub ostatecznie doświadczenia. Najczęściej odwiedzane to:
Karierait.pl - oferty pracy dla informatyków i inżynierów,
Jobs4it.pl - oferty pracy IT i inne,
Pracownicy.it - zajmuje się branżą wyłącznie IT,
Pracawbiurze.pl - praca w obsłudze biur, sekretariatu,
Jobspot.pl - praca w finansach.

Portale zbierające informacje ze wszystkich innych portali pracy
- to z jednej strony najwygodniejsze portale, przez które nie trzeba otwierać setek okien przeglądarki. Z drugiej strony tak wiele skoncentrowanych w jednym miejscu ofert powoduje w nas efekt braku zdecydowania, a co za tym idzie rezygnację z poszukiwania. Obecnie najlepiej obsługiwane są dwie strony:

Jobrapido.pl - prosta wyszukiwarka ofert
Praca.money.pl - podobny portal do poprzedniego

Na koniec ostatni z portali, który przyciągnął moją uwagę to Europejski Portal Pracy (www.praca.hrc.pl), gdzie w większości ogłaszają się międzynarodowe firmy. Sam portal istnieje od 9 lat pod nazwą HRC, specjalizującą się zarządzaniem zasobami ludzkimi, organizacją przedsiębiorstwa i informatyki. I obecnie oferują 187 stanowisk w różnych instytucjach naszego województwa. Ogłoszenia często tu pisane są w językach, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim czy włoskim, a także norweskim.

Dlatego jeżeli naprawdę chcemy pracować, a tym samym obniżyć już i tak wysoką stopę procentową bezrobocia w naszych miastach, nie rezygnujmy z poszukiwań. Praca jest i czeka na każdego z nas, ważnym jest. by nie zrażać się do ofert. Call Center, PH, sprzedawca, kasjer, robotnik fizyczny, kierowca, pomocnik, sekretarka, sprzątaczka i wiele innych to stanowiska tak samo ważne jak każde inne, i ktoś je musi zapełnić. Od czegoś trzeba zacząć sukcesywnie zbierając doświadczenie, lata pracy i kolejne podpunkty w swoim prywatnym CV.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto