Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania zdrowia psychicznego

Redakcja
Rusza bezpłatny program profilaktyki głębokich zaburzeń psychicznych. Wszyscy, którzy do tej pory nie byli leczeni psychiatrycznie, albo diagnozowano u nich lżejsze zaburzenia, będą mogli skorzystać z porad specjalistów.

- To całkowicie bezpłatny program, finansowany przez miasto, oparty o uchwalony w ubiegłym roku miejski program ochrony zdrowia psychicznego na lata 2010-2012. To pierwszy tego typu program w Polsce - powiedziała MM-ce Izabella Grzyb, zastępca Kierownika Poradni NZOZ "Gabinety Rozwoju".

Psychiatrzy oraz psychologowie będą dopasowywać porady indywidualnie do każdego pacjenta. Chodzi przede wszystkim o wychwycenie wczesnych objawów depresji i psychoz, które szybko zdiagnozowane, mają większe szanse na wyleczenie.

Porady zaczynać się będą od dokładnej diagnozy, a następnie pacjent będzie mógł uczestniczyć w indywidualnych poradach edukacyjnych, dotyczących niepokojących go objawów. Ostatnim etapem będą edukacyjne sesje rodzinne, proponowane pacjentom. Ich celem będzie praca nad genogramem oraz poznanie mechanizmów funkcjonowania i komunikowania się w rodzinie.

Mieszkańcy miasta mogą rejestrować się na bezpłatne badania i porady psychoedukacyjne pod numerem 666 377 719 (miasto przeznaczyło na program 90 tys. zł). Psychiatrzy i psycholodzy przyjmują w ramach programu codziennie w godz. 9-18 w gabinetach przy ul. Fieldorfa Nila 14, obok szpitala Jana Pawła II. Specjaliści z tej placówki do końca grudnia są w stanie przyjąć około 60 osób, zapewniając im cały cykl spotkań, obejmujących diagnostykę i psychoedukację.

- Rejestrować można się od zaraz. Będzie decydować kolejność zgłoszeń, trochę w myśl zasady "kto pierwszy, ten lepszy". Z naszych obliczeń wynika, że zakładając, iż każdy pacjent będzie potrzebował ok. siedmiu porad, środków wystarczy nam na  50-60 osób. Oczywiście, jeśli będą przypadki, że pacjentowi wystarczą dwie porady, automatycznie w jego miejsce przyjęty zostanie następny - dodała Grzyb.

Program zakończy się w grudniu, ale już od stycznia planowane jest prowadzenie podobnych badań. Podobne programy prowadzone są w Australii i Kanadzie. Corocznie w Krakowie odnotowuje się około 600 nowych zachorowań na depresję i około 100 na schizofrenię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto