Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla najmłodszych krakowian

Kini
Kini
Jeszcze w tym roku można będzie skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki następstw dysplazji stawów biodrowych u dzieci oraz zakażeń pneumokokami wywołującymi Sepsę.

Zarządzeniem prezydenta Krakowa z dnia 27 maja 2009 roku przyjęto do realizacji w tym roku dwa miejskie oraz 21 autorskich programów zdrowotnych w ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia.

4 czerwca Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, rozpoczął wdrażanie miejskiego programu profilaktyki następstw dysplazji stwów biodrowych oraz program profilaktyki zakażen pneumokokami ze szczególnym uwzględnieniem dzieci uczęszczających do krakowskich żłobków.

- Profilaktyka w zakresie tych chorób jest bardzo istotna. Szczepienia przeciw pneumokokom to podstawa. Chcielbyśmy zaszczepić i tym samym ochronić całą populację dzieci w Krakowie - mówił podczas konferencji dr Stanisław Stępniewski, dyrektor wojewódzkiego szpitala specjalistycznego św. Ludwika w Krakowie.


Dysplazja - czyli inaczej niedorozwój stawów biodrowych jest w Polsce najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu (dotyczy 4 - 6 % niemowląt). Jej odpowiednio wczesne zdiagnozowanie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Nierozpoznana dysplazja najczęściej powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją jest konieczność wczesnego leczenia operacyjnego stawu biodrowego.

Do 15 grudnia 2009 roku wykonywane będą badania wszystkich niemowląt w wieku od 4 tygodnia do 4 miesiąca zameldowanych na terenie Krakowa.
Program będzie obejmować ocenę kliniczną stawów biodrowych oraz USG. W przypadku stwierdzenia dysplazji (niedojrzałości) bioder dzieci będą kierowane do leczenia ortopedycznego w ramach NFZ.

Badania w ramach programu będą wykonywać:

  • SCDZ MEDICINA przy ul. Barskiej 12 (tel. 0728 933 860, lub 012 266 96 65).

  • Jurajskie Centrum Medyczne przy ul. Wierzyńskiego 9 (tel. 012 622-88-80).



Pneumokoki
- Zakażenie pneumokokiem, zwanym czasem "cichym zabójcą", rozpoczyna się najczęściej od zapalenia ucha środkowego lub innej infekcji, która nagle przechodzi w postać inwazyjną taką jak posocznica lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na tym etapie choroba sieje spustoszenie i nawet w ciągu kilku godzin może doprowadzić do śmierci.

Następstwami ciężkiej, inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP) są uszkodzenia słuchu, powikłania neurologiczne czy wodogłowie. Najbardziej zagrożone zachorowaniem na IChP są dzieci poniżej 2. roku życia - stąd szczepienia przeciwko
pneumokokom powinny być rozpoczęte jak najwcześniej, poczynając od drugiego
miesiąca życia.

Największym ryzykiem zachorowania na najbardziej groźne postaci
choroby, takie jak posocznica (sepsa), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych objęte są
dzieci w pierwszych dwóch latach życia.

Przynależność do grup ryzyka (np. wcześniactwo, choroby serca, zaburzenia odporności) lub uczęszczanie do żłobka czy przedszkola, jak również posiadanie rodzeństwa w wieku do 5 lat potęgują tylko istniejące zagrożenie.

W Krakowie od dwóch lat prowadzone są finansowane przez Miasto szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym. W ramach tego programu profilaktyczego, obejmującego w minionych latach wcześniaki i dzieci w żłobkach korzystające ze środków MOPS, od roku 2009 szczepione także będą wszystkie dzieci uczęszczające do żłobków.

Badania realizowane będą w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika.







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto