MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny obrót

ECe
O kreatywnej księgowości, czyli fałszowaniu stanu finansów firmy, świat usłyszał przy okazji bankructwa amerykańskiego koncernu Enron. Finansowym machinacjom także w papierach przeciwstawiają się biegli rewidenci, ...

O kreatywnej księgowości, czyli fałszowaniu stanu finansów firmy, świat usłyszał przy okazji bankructwa amerykańskiego koncernu Enron. Finansowym machinacjom także w papierach przeciwstawiają się biegli rewidenci, bowiem prawidłowy audyt zapewnia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Potwierdza też rangę zawodu, będącego zawodem zaufania publicznego.

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów w Polsce nieustannie podkreśla znaczenie dobrego prawa finansowego. Zdaniem dr. Józefa Urygi, przewodniczącego zarządu Regionalnego Oddziału KIBR w Krakowie, szybkiej nowelizacji wymaga zarówno ustawa o rachunkowości, jak też ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie zawodowym. Obecne przepisy zawierają zbyt wiele luk i niejasności, co nie zapewnia bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym i może sprzyjać ,radosnej twórczości" w księgowości.

O niedoskonałości prawa świadczą chociażby szacunkowe dane, według których prawie dwie trzecie krajowego obrotu gospodarczego realizują podmioty będące ustawowo zwolnione z obowiązku poddania się corocznemu badaniu finansowemu. Z kolei największe firmy, które z tego obowiązku nie są zwolnione, są kontrolowane naj częściej przez polskie oddziały zagranicznych audytorów. Według starszych stażem doświadczonych biegłych rewidentów, może to prowadzić do obniżenia bezpieczeństwa w obrocie, nie mówiąc o poziomie naszej rachunkowości. Zagraniczni audytorzy nie zawsze bowiem dostrzegają charakterystyczne dla naszej gospodarki uwarunkowania. Polscy specjaliści pracujący w KPMG, Ernst & Yuong, Delloitte & Touche czy PricewaterhouseCoopers są jednak odmiennego zdania. Twierdzą, że skutecznie można łączyć bogate polskie doświadczenie z nowoczesnością, jaką przekazują nam inni.

Tej nowoczesności uczą się zresztą wszyscy, bowiem biegli rewidenci muszą - zgodnie z ustawą - corocznie się szkolić. By zaś uzyskać uprawnienia zawodowe, trzeba przejść przez specjalistyczne egzaminy. W Krakowie przystępuje do nich każdego roku ok. 1500 kandydatów. Na liście uprawnionych do badania sprawozdań finansowych jest w oddziale regionalnym ok. 120 firm, z czego ponad połowa prowadzi działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Oddział KIBR w Krakowie liczy ponad 450 członków, którzy działają na terenie dawnego województwa krakowskiego i nowosądeckiego. Zakończył właśnie 10. rok swej działalności, którą podsumuje na dzisiejszym posiedzeniu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto