Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczny Kraków". Startuje projekt "Pomarańczowa kropka" skierowany do motocyklistów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
fot. andrzej wisniewski / polskapresse / dziennik polski
fot. andrzej wisniewski / polskapresse / dziennik polski Andrzej Wisniewski / Polskapress
Miasto Kraków, Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto Park Kraków” oraz Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach programu „Bezpieczny Kraków” rozpoczyna autorski projekt „Pomarańczowa kropka”, skierowany do motocyklistów. W jego ramach otrzymają oni bezpłatną kartę medyczną, którą należy umieścić w poszyciu kasku. W razie wypadku pomoże ona służbom medycznym na wdrożenie stosownej procedury udzielania pomocy.

FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

od 16 lat

W ramach projektu motocyklistom zostaną rozdane darmowe karty medyczne, które należy wypełnić i umieścić w poszyciu kasku motocyklowego. Razem z kartą kierowcy otrzymają naklejkę pomarańczowej kropki, która jest wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia i wilgoć. W razie wypadku wskaże ona miejsce gdzie jest karta i tym samym dostarczy służbom medycznym niezbędnych informacji, które mogą uratować życie.

Forma karty została skonsultowana z medykami i motocyklistami tak, aby nie zabrakło na niej żadnych ważnych danych. W trakcie jej wypełniania należy zwrócić szczególną uwagę na rubrykę "inne ważne informacje". Tu motocyklista wpisuje choroby przewlekłe, alergie czy jakie przyjmuje leki. Ta niezwykle ważna rubryka pomoże ratownikom na wdrożenie stosownej procedury udzielania pomocy.

- Zależy nam, aby projekt dotarł jak najszerzej, zwłaszcza do grupy ratowników i służb, które jako pierwsze docierają na miejsce wypadku. To przede wszystkim ratownicy powinni zostać szeroko poinformowani, co oznacza pomarańczowa kropka na kasku i co się pod nią kryje, gdyż w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda – podkreśla Mariusz Kaczmarek – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa. - Akcję rozpoczynamy od Krakowa i motocyklistów z tego miasta, ale chcielibyśmy, aby projekt „pomarańczowa kropka” był znany także w województwie i w całej Polsce, gdyż motocykliści przemieszczają się po różnych drogach. Karty już zaczęliśmy rozdawać na szkoleniach doskonalenia techniki jazdy dla motocyklistów, które organizujemy wspólnie z "Moto Parkiem Kraków" - dodaje.

Zestaw „Pomarańczową kropkę” można odbierać w trzech lokalizacjach na terenie Krakowa:

  • Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, os. Zgody 2, pokój 214 w godzinach 7.30 – 15.30,
  • Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto Park Kraków” w godzinach 9.00 – 16.00,
  • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 (Punkt Alarmowy) KM PSP w Krakowie, ul. Westerplatte 19, całodobowo

Gdzie powinno się umieścić pomarańczową kropkę i kartę?

Kropkę należy nalepić na kasku, najlepiej na wysokości dolnej części ucha. Zdaniem ekspertów to właśnie tam, jest najmniej narażona na zniszczenie. Kartę natomiast należy umieścić bezpośrednio pod kropką, poniżej zagięcia kasku, tak aby sznurek wystawał poza kask. Dzięki temu, służby medyczne szybko i sprawnie mogą kartę wyciągnąć, bez konieczności ściągania kasku.

Uwaga! Ponieważ karta wypełniona jest danymi personalnymi właściciela kasku, w sytuacji jego pożyczenia innej osobie należy pamiętać o zamianie na kartę osoby użyczającej kask.

FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Bezpieczny Kraków". Startuje projekt "Pomarańczowa kropka" skierowany do motocyklistów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto