Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpańskie kamienice Krakowa. Strach w nich mieszkać

Katarzyna Janiszewska
Kamienice przy ul. Ariańskiej 4-6. Siatką zabezpieczono elewację, z której odpada tynk
Kamienice przy ul. Ariańskiej 4-6. Siatką zabezpieczono elewację, z której odpada tynk Marian Satała
Miasto ma w swoim zarządzie 178 budynków o nieuregulowanym stanie prawnym. Zostały przejęte przez Skarb Państwa po wojnie. Już wtedy były bardzo zniszczone, większość nie nadawała się do użytku. - Nie miały wody, elektryczności, gazu - wylicza Anita Wójcik z Zarządu Budynków Komunalnych. - Utrzymujemy je w takim stanie, że da się w nich mieszkać. Ale ponieważ mają innego właściciela, możemy robić tylko tyle, by ich stan nie pogarszał się - tłumaczy.

Czytaj także: Wypadek na krakowskim Kazimierzu. Kamienica zabiła lokatora

W kamienicy przy ul. Berka Joselewicza 7 jest nowy domofon i klatka wymalowana do pierwszego piętra. Reszta budynku pozostawia wiele do życzenia. - Część okien na klatce jest powybijanych, więc gołębie wlatują do środka - opowiada wieloletnia lokatorka. - Strych jest w opłakanym stanie, schody zniszczone. W 2008 r. wymieniono nam instalację gazową. Ale po co, skoro gazu nie ma?
Elżbieta Brodzik mieszka przy ul. Józefa 5. - Balustrada odchodzi mi od balkonu, zrobiła się już spora wyrwa - opisuje. - Ledwo się to wszystko trzyma. Wystarczy mocniej kopnąć i spadnie. Napisałam do ZBK i na wszelki wypadek trzymam się od balkonu z daleka.

W zeszłym roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dostał ponad 700 sygnałów o nieprawidłowym stanie technicznym budynków. W większości przypadków zgłoszenia potwierdzały się. - Niesprawne przewody kominowe, brakujące elementy konstrukcji: gzymsów, filarów, balustrad - to częste i bardzo niebezpieczne usterki - wylicza dyrektor Małgorzata Boryczko. - Wskazują nam je mieszkańcy, ale sami też prowadzimy rutynowe kontrole.

Zdaniem Wojciecha Kozdronkiewicza wszystkiemu winny jest brak ustawy o reprywatyzacji, która dawałaby właścicielom konkretny
termin na odzyskanie budynku, a po jego przekroczeniu
nieruchomość przechodziłaby na własność gminy.

- W sądzie od lat trwa postępowanie w sprawie kamienicy przy ul. Brzozowej 16 - mówi Kozdronkiewicz. - Dach przecieka, szambo wylewa na podwórku, a właściciel nie robi nic. Więc gmina stara się o przejęcie budynku, ale strasznie długo to trwa. Samorządy sobie nie poradzą z tym problemem. Tu potrzeba zmian ustawowych.

Podobnego zdania jest Jadwiga Tajchman, prezes Stowarzyszenia Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów. - Nie rozumiem, dlaczego wszystkie inne kraje uporały się ze zwrotem mienia, a my nie? - pyta. - Ustalono, że jeśli do tego a tego czasu nie znajdzie się właściciel, budynek przejmuje miasto i ono o niego dba. Tylko u nas sprawa tak się ślimaczy - zżyma się.

- Wszystkie państwa, które próbowały wprowadzić takie rozwiązanie, musiały się później tłumaczyć przed Trybunałem Europejskim - zauważa Bogusław Kośmider. - Nawet gdyby gmina przejęła kamienice, problemem jest brak pieniędzy na ich wyremontowanie.

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS) podkreśla, że każdy administrator obiektu jest zobowiązany do utrzymania go w należytym stanie technicznym. - Z tej odpowiedzialności nie zwalnia go zły stan finansowy - zauważa Adamczyk. - Gmina powinna wykorzystać wszystkie możliwości w zdobywaniu pieniędzy - podkreśla.

Współpraca Iga Maliszewska

Wypadek

W sobotę zginął 51-letni lokator kamienicy przy ul. Krakowskiej, a jego partnerka walczy o życie.
Spadli z II piętra, bo załamała się balustrada balkonowa. Mieszkańcy od dawna sygnalizowali fatalny stan budynku.- Kontrola ujawniła nowe szczegóły - mówi Małgorzata Boryczko, dyrektor PINB. - Widać duży ubytek w ścianie, w miejscu, gdzie była zamontowana balustrada. Może świadczyć to o tym, że działała na nią większa siła, niż tylko oparcie się. Ustalamy, na ile ubytki w balustradzie powstały w ostatnim czasie, a na ile są wynikiem zaniedbań w konserwacji budynku - dodaje Boryczko.

Kraków: ścieżki i trasy rowerowe [ZOBACZ]

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto