Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez potrąceń?

tur
rys. Marek Stawowczyk
rys. Marek Stawowczyk
Trwa konfrontowanie tego, co wpisywali rolnicy we wnioskach o dopłaty, ze stanem faktycznym w gospodarstwach. Firma zewnętrzna przeprowadzająca kontrole na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ...

Trwa konfrontowanie tego, co wpisywali rolnicy we wnioskach o dopłaty, ze stanem faktycznym w gospodarstwach.

Firma zewnętrzna przeprowadzająca kontrole na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała już pierwszą partię ok. 1000 wniosków będących dotychczasowym plonem kontroli na terenie Małopolski.

W sumie ma być skontrolowanych ok. 6 tys. rolników. Zgodnie z unijnymi przepisami należy sprawdzić w terenie co najmniej5 proc. wnioskujących o dopłaty.

W Małopolsce wnioski obszarowe złożyło ponad 130 tys. rolników, w tym część zawnioskowała o przyznanie im dodatkowych płatności z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW).

Sprawdza się rzeczywistą powierzchnię działek, sposób ich wykorzystania, rodzaje upraw, przestrzeganie zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

- Jak dotąd nie stwierdzamy żadnych istotnych błędów. Jeśli zdarzają się omyłki, lekkie błędy, dotyczą one np. pomylenia numerów działek. Nie będzie to mieć jednak wpływu na wysokość płatności. Swoją drogą, można nawet mówić o rysującej się tendencji zaniżania przez rolników powierzchni wpisywanych we wnioskach działek. Najwidoczniej wyszli z założenia, że lepiej wpisać mniej niż więcej - zauważa Piotr Dukielski, kierownik Biura Kontroli na Miejscu w Małopolskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Krakowie.

Czyżby oznaczało to, że w Małopolsce obejdzie się bez potrącania rolnikom z dopłat w związku z błędnym zawyżeniem we wnioskach powierzchni uprawniającej do otrzymania dopłat?

Chyba za wcześnie na tego rodzaju stwierdzenie. Nie bez znaczenia będą tu także wyniki tzw. kontroli sprawdzających przeprowadzanych tym razem przez zespoły pracowników Agencji. Tej rekontroli powinno być poddane minimum 2 proc. wytypowanych losowo gospodarstw spośród wcześniej sprawdzanych.

Kontrolowanie wniosków rolników o dopłaty potrwa do końca sierpnia. Jak informuje Piotr Dukielski, kierowane przez niego Biuro ,weźmie na tapetę" kolejne tematy m.in. zajmie się skonfrontowaniem z faktami danych zawartych we wnioskach o renty strukturalne.

Ile kosztują błędy

Do 3 proc. zawyżenia powierzchni deklarowanej we wniosku w stosunku do rzeczywistej - bez konsekwencji.

Od 3 do 30 proc. - płatność pomniejszona o 2-krotność tej różnicy.

Różnica od 30 do 50 proc. - przepadają płatności za dany rok.

Różnica ponad 50 proc. - bez płatności w danym roku oraz potrącanie tej różnicy z dopłat przez 3 najbliższe lata.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto