Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie? Zadecydowały głosy mieszkańców

Redakcja
Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego przemyśleli problem ...
Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego przemyśleli problem ... Anna Kowalska
Urzędnicy przemyśleli problem palenia węglem. Do projektu o zwalczaniu smogu w Małopolsce będzie złożona autopoprawka. 25 listopada głosowanie.

W październiku sejmik wojewódzki nie zdecydował się na całkowity zakaz palenia węglem w Małopolsce. Wybrano rozwiązanie pośrednie - określono parametry ekologicznych pieców, w których dopuszczone byłoby palenie węglem. 25 listopada sejmik będzie głosował nad całkowitym zakazem palenia weglem i drewnem w Krakowie.

Kraków kontra Małopolska: spór o palenie węglem nie gaśnie

Na konferencji 5 listopada marszałek Sowa przyznał, że zdrowie krakowian jest najważniejsze i głos mieszkańców się liczy. Po analizie wyników konsultacji społecznych w sprawie ewentualnego wprowadzenia zakazu palenia węglem do projektu zostanie wpisana poprawka.

- Chcę złożyć publiczne podziękowanie za tak ogromną skalę odzewu. Żadne dotychczasowe konsultacje, nawet strategia rozwoju Małopolski, nie otrzymała tylu uwag i opinii. Dla nas było oczywiste, że nie możemy zignorować państwa głosów. Dlatego przedstawimy uchwałę, która będzie zgodna z oczekiwaniami społeczeństwa - powiedział marszałek.

Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej

W trakcie konsultacji wpłynęło 2,5 tysiąca opinii, a ponad 2,2 tysiąca z nich optowało za całkowitym zakazem palenia węglem w piecach. Głos mieszkańców wspierali urzędnicy i organizacje, m.in. prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz WFOŚiGW i WIOŚ w Krakowie, Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa, Krakowski Alarm Smogowy, CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, Polska Zielona Sieć.

25 głosów wyraziło poparcie wprowadzenia zakazu z pewnymi zastrzeżeniami, a 52 osoby wniosły uwagi sprzeciwiające się wprowadzeniu zakazu podnosząc przede wszystkim argumenty finansowe. Zadowolenia nie kryje marszałek Kozak, który jest wielkim orędownikiem czystego powietrza w Krakowie i Małopolsce.

- To jest krok milowy zarządu województwa, ale życie i zdrowie mieszkańców jest priorytetem. O sukcesie będziemy mogli powiedzieć 25 listopada, kiedy wszyscy radni województwa podniosą rękę i zagłosują za przyjęciem uchwały - zaznaczył wicemarszałek Kozak.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wprowadzenie zakazu nie będzie możliwe na terenie całej Małopolski. Żeby go wprowadzić w innym mieście, musiałyby zostać spełnione dwa warunki: gmina musiałby mieć opracowane programy pomocowe, a zakaz mógłby być wprowadzony na indywidualny wniosek zainteresowanej gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto