Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika Franciszkanów na Noc Kościołów [zdjęcia]

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Dzięki Nocy Kościołów w niedzielę 15 sierpnia wierni mogli zobaczyć wystawę w kaplicy św. Eligiusza, kaplicę błogosławionej Salomei czy kaplicę Męki Pańskiej z sarkofagiem błogosławionej Anieli Salawy, słynnej podkrakowskiej mistyczki.

Mimo pogody niezachęcającej do zwiedzania, w bazylice zgromadził się tłum wiernych. Wchodząc do bazyliki od strony placu Wszystkich Świętych, widzi się przepiękne witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Na lewo od ołtarza widać już kaplicę błogosławionej Salomei, w której znajdują się szczątki wspomnianej patronki oraz szczątki Bolesława Wstydliwego i jego posąg.

Inne kościelne kaplice, to kaplica Matki Bożej Bolesnej, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Patronki z pierwszej połowy XV wieku. Jest ona zwana Smętną (Smutną) Dobrodziejką Krakowa. Dzięki obecności tego cudownego obrazu, bazylika jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz miejscem, gdzie utworzono Bractwo Matki Bożej Bolesnej, które trwa do dziś.

Ostatnia kaplica, która znajduje się w kościele, to kaplica Męki Pańskiej. Widnieje tam figura Chrystusa Bolesnego, na ścianach wiszą stacje Męki Pańskiej, wykonane przez Józefa Mehoffera. W kaplicy znajduje się również sarkofag ze szczątkami błogosławionej Anieli Salawy oraz wierna kopia Całunu Turyńskiego.

Wychodząc z kościoła, przechodzi się krużgankami, zawierającymi portrety biskupów krakowskich, aż do kaplicy św. Eligiusza. W kaplicy umieszczona jest wystawa pod hasłem "Święci i błogosławieni Krakowa", czyli: wspomniana błogosławiona Aniela Salawa, tercjarka franciszkańska, służąca oraz błogosławiona Salomea. Pozostali: błogosławiony Jakub Strepa, biskup halicko-lwowski, gwardian klasztoru, błogosławiony Rafał Chyliński, jałmużnik Krakowa, pomagający biednym, święty biskup Józef Sebastian Pelczar oraz święty Maksymilian Maria Kolbe, założyciel Niepokalanowa, kleryk i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, wydawca pierwszych egzemplarzy pisma "Rycerz Niepokolanej", męczennik oświęcimski.

- Klasztor Franciszkanów to jest jedynym, z którym wiąże się tak duża liczba błogosławionych i świętych. Wystawa obejmuje wizerunki świętych oraz błogosławionych, przedmioty, eksponaty, postaci związane z klasztorem franciszkańskim. Jest to taka historyczna koncepcja wystawy - od księżnej i królowej aż do służącej - mówił ojciec Franciszek.

W 1249 roku kościół konsekrowano pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Frundatorem bazyliki był książę Bolesław V Wstydliwy.


Zobacz inne relacje Cracovia Sacra 2010:


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto