Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baseny i sauny wracają. Do jacuzzi samemu albo ze współlokatorami

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krystian Dobuszynski
W sobotę 6 czerwca rozpocznie się kolejny etap „odmrażania” sportu i aktywności fizycznych. Na ten moment z utęsknieniem czekają m.in. miłośnicy pływania oraz korzystania z sauny. A z jakimi ograniczeniami będzie trzeba się liczyć?

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny podały już wytyczne dotyczące funkcjonowania pływalni i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz minimalizacja ryzyka zakażenia pracowników i użytkowników takich obiektów.

Jedną z zasad jest ograniczenie liczby kontaktów na terenie obiektu, co przełoży się na zmniejszenie liczby osób, które będą mogły jednocześnie w nim przebywać. Oficjalne wytyczne mówią, że liczba osób w jednym czasie korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, a jednocześnie nie może to być więcej niż 150 osób.

Na tym nie koniec. Na basenie z jednego toru będą mogły korzystać maksymalnie cztery osoby jednocześnie. Prowadzący baseny dostali też podpowiedź, że w dużych obiektach mogą zdecydować się na podzielenie powierzchni basenu za pomocą lin czy pływaków na mniejsze fragmenty, co pozwoli równomiernie rozmieścić osoby kąpiące się lub pływające w niecce basenowej. Natomiast z małych niecek i jacuzzi - skoro nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego - można będzie korzystać pojedynczo lub w kilka osób na co dzień wspólnie mieszkających.

Sauny będą dostępne w 50 proc. maksymalnej zajętości. Ministerstwo Rozwoju i GIS ponadto zaleciły zamknięcie saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60 st. Celsjusza.

W obiektach basenowych i z saunami dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk muszą się pojawić przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.

Na terenie pływalni i sauny obowiązkowe będzie noszenie maseczek - z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie. „Osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni” - takie szczegółowe instrukcje przekazało ministerstwo i GIS.

Bransoletki i klucze do szafek, a także same szafki mają być dezynfekowane po każdym użytkowniku. Regularnie należy też dezynfekować klamki, drzwi, uchwyty szafek, ławki, włączniki światła, kurki baterii. Drzwi wejściowe – jeśli nie są automatyczne – zalecono zostawiać otwarte, co pozwoli unikać ich dotykania.

Osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji mają zakaz korzystania z pływalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Baseny i sauny wracają. Do jacuzzi samemu albo ze współlokatorami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto