Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbakan po remoncie

Redakcja
Po długich zabiegach konserwatorskich, oficjalnie zakończono roboty w krakowskim Barbakanie. Nie oznacza to jednak, że zabytek nie wymaga dalszych renowacji.

W Barbakanie przez wiele lat prowadzone były prace konserwatorskie, które wymusiła dostająca się do środka wilgoć. - Przemoczone mury oraz następstwa mrozów, które spowodowały odstrzelenie ok. 15 cm warstwy cegieł, wymusiły renowację tych części zabytku - opowiada Piotr Białko, wykonawca prac. - Woda, która ściekała z dziedzińca, przemoczyła ściany, a mróz spowodował destrukcję. Od kilku lat dziedziniec Barbakanu jest już zaizolowany, dzięki czemu mury mogą wysychać. Zniszczone fragmenty udało się w dużej mierze zrekonstruować.

W ubiegłym roku średniowieczna budowla poddana została konserwacji kazamat, czyli przejść z otworami strzelniczymi, które służyły do ostrzału fosy. Dzięki temu, że przez wieki nie prowadzono tu remontów, zachowały się w nich spore fragmenty oryginalnych murów. - Prace konserwatorskie trwały dwa lata i skupiały się głównie na dwóch kazamatach dolnych Barbakanu, w szczególności konserwacją ścian oraz sklepień - dodaje Białko.

Barbakan wciąż jednak wymaga kolejnych renowacji, m.in. odcinka przy prawej stronie fosy. Z tym problemem będzie musiał poradzić sobie już ZIKiT, do którego należy fosa. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu regularnie dba o zieleń otaczającą Barbakan, co jest bardzo ważnym czynnikiem dla prawidłowego utrzymania stanu krakowskiego zabytku. - Ciężko mi o tym mówić, gdyż nie ja jestem inwestorem. Jednak tak jak widzimy, konieczne jest jeszcze poprawienie bruków oraz rekonstrukcja niektórych części murów - przyznaje Białko.

Prace w Barbakanie finansowane były z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ich koszt w poprzednim i obecnym roku wyniósł 367 tys. złotych.

Zakończenie prac konserwatorskich jest wstępem do przygotowania nowego odcinka trasy turystycznej w Barbakanie. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, które opiekuje się obiektem, planuje uporządkowanie fosy po remoncie i otwarcie jej dla turystów. Zwiedzający będą mogli przejść przez kazamaty, wejść do fosy, a także obejść Barbakan dookoła. - Myślę, że udostępnienie tego nowego fragmentu trasy podniesie atrakcyjność obronnych założeń średniowiecznego Krakowa - dodaje Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Lotto | Baseny | Hot spoty | Mapa
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto