MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bank chce uczyć<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

ECe
Już trzynastolatek może mieć konto w banku i korzystać z rachunku pod opieką rodziców. Nie każdy małolat wie jednak, jak poruszać się po takiej instytucji finansowej, a może się tego dowiedzieć choćby w szkole.

Już trzynastolatek może mieć konto w banku i korzystać z rachunku pod opieką rodziców. Nie każdy małolat wie jednak, jak poruszać się po takiej instytucji finansowej, a może się tego dowiedzieć choćby w szkole. Narodowy Bank Polski chce uczyć ekonomii, począwszy właśnie od uczniów szkół podstawowych, pomagając nauczycielom w przygotowaniu zajęć czy organizowaniu konkursów. Chce być instytucją otwartą dla przeciętnych obywateli.

- Działalność edukacyjna to pewne nowum w działalności Narodowego Banku Polskiego, ale takową prowadzą niemal wszystkie banki centralne w wielu krajach. Niedawne badania dowiodły, że wciąż zbyt niska jest świadomość ekonomiczna społeczeństwa, niski poziom wiedzy, nie tylko zresztą w Polsce. Edukacyjna działalność banku centralnego tylko z pozoru wydaje się więc niepotrzebna, ona jest wręcz niezbędna po to, byśmy rozumieli ekonomiczne mechanizmy, wpływające na sytuację gospodarczą w kraju. Rozumieli także politykę banku i jego funkcjonowanie - uważa Anna Slepak, dyr. Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

Edukacyjna rola państwowego banku centralnego jest coraz bardziej widoczna. Np. w ub. r. NBP ogłosił konkursy grantowe dla tych, którzy są zainteresowani popularyzacją zagadnień ekonomicznych, by promować rozwój rodzimej przedsiębiorczości i budować tym samym gospodarczy wizerunek naszego kraju. Efektem były m.in. konkursy dla młodzieży szkolnej, która wykazała niezwykłą wprost znajomość polityki finansowej i ekonomicznej państwa i jego instytucji.

Teraz rola edukacyjna banku centralnego wzrośnie tym bardziej, że Polska znajduje się już coraz bliżej Unii Europejskiej. Z jednej strony więc NBP będzie się przygotowywał do wejścia naszego kraju w obszar wspólnej waluty, a z drugiej będzie propagował zasady wspólnej polityki monetarnej, promując europejskie rozwiązania stosowane w polityce finansowej Polski i krajów wspólnoty.

Oddział Okręgowy NBP w Krakowie nieustannie podnosi poziom obsługi swych instytucjonalnych klientów. Podobnie jak w pozostałych oddziałach, ujednolica się system informatyczny, bankowość elektroniczna znajduje bowiem coraz szersze zastosowanie. Poza tym Narodowy Bank Polski stara się o certyfikat ISO, potwierdzający zgodność międzynarodowych norm w zarządzaniu systemem jakości. Wiele wskazuje na to, że audyt zakończy się jeszcze w tym roku. Jeśli będzie pozytywny, to NBP otrzyma certyfikat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Bank chce uczyć<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto