Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badanie ruchu i potrzeb komunikacyjnych w metropolii krakowskiej. Ankieterzy rozmawiają z mieszkańcami o sposobie podróżowania

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Trwa badanie ruchu w metropolii krakowskiej i preferencje mieszkańców dotyczące podróżowania
Trwa badanie ruchu w metropolii krakowskiej i preferencje mieszkańców dotyczące podróżowania Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Czym mieszkańcy Krakowa oraz podmiejskich gmin jeżdżą do pracy, szkoły, na zakupy? Jakie środki transportu preferują, czego oczekują? Badaniami zostaną objęci mieszkańcy 36 gmin łącznie z Krakowem. Do prywatnych gospodarstw zaglądają ankieterzy, pytają, rozmawiają o podróżowaniu.

Te kompleksowe badania ruchu zaczęły się w maju i potrwają do 17 czerwca. Ankieterzy przychodzą do wylosowanych gospodarstw domowych i przeprowadzają wywiady ankietowe ze wszystkimi domownikami powyżej szóstego roku życia. Celem badań jest poznanie aktualnych zachowań komunikacyjnych oraz preferencji transportowych Mieszkańców Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Praca ankieterów posłuży do opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej.

Badania mają wskazać potrzeby mieszkańców, preferencje. Samorządowy z podkrakowskich gmin informują mieszkańców, żeby przyjęli ankieterów i podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi transportu publicznego. Jenak wybrany czas do badań w niektórych obszarach może zaburzyć preferencje ze względu na duże remonty na wielu szlakach transportowych np. po północnej stronie Krakowa.

- W gminie Zielonki i sąsiednich gminach po północnej stronie miasta obraz zachowań komunikacyjnych może być zachwiany ze względu na duże remonty i inwestycje. Trwa m.in. budowa północnej obwodnicy Krakowa, trasy wolbromskiej, remont ul. 29 listopada, realizowane są inwestycje związanych z rozbudową infrastruktury tramwajową na obrzeżach miasta. To znacznie zmieniło w ostatnim czasie preferencje mieszkańców dotyczące komunikacji, wybory środków transportu - wskazuje Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

Jednak ankieterzy tej gminy nie omijają. Wywiady w podkrakowskich gminach są prowadzone w środy, czwartki i piątek po godz. 17 oraz w soboty po godz. 10.

Wyniki ankiet mają mieć wpływ na usprawnienie systemu transportu. Badania mają być przeprowadzone w 10 tys. gospodarstw domowych i na parkingach typu park&ride. Ankieterzy pytają o korzystanie z transportu publicznego, ale także o samochody prywatne i rowery, o cele i czas podróży. Pytają także o preferencje dotyczące rozwoju transportu i poprawy jego komfortu.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto