Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania sejsmiczne złóż gazu łupkowego

Arkadiusz Kosiński
Kinga Trubicka/Archiwum
Już od 1 października w południowej części gminy Prabuty rozpoczną się badania sejsmiczne, które mają wykazać, czy głęboko w ziemi są ukryte złoża gazu łupkowego. Według wstępnych kalkulacji, prace potrwają do 15 grudnia.

Na zlecenie amerykańskiej firmy Marathon Oil badania przeprowadzi warszawska firma Global Geophysical Services.

- Prace będą polegały na wzbudzaniu fal sejsmicznych przez specjalne urządzenia wysyłające do gruntu sygnał o określonej częstotliwości. Potem, po odbiciu od warstw geologicznych, sygnał będzie odbierany na powierzchni wzdłuż linii profili sejsmicznych - wyjaśnia burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski.

Jeśli badania potwierdzą, że w ziemi znajdują się tak duże złoża surowca, a jego wydobycie będzie opłacalne, w trzecim kwartale przyszłego roku w Pilicho-wie, bo tam będą prowadzone wspomniane prace, staną platformy wiertnicze.

Przeczytaj także: Pomorze ma najlepsze perspektywy, co do zasobów gazu łupkowego

Eksploatacja gazu łupkowego budzi jednak wiele kontrowersji i wątpliwości. Do badań pozostał niecały miesiąc i do tej pory nikt nie rozmawiał z mieszkańcami na temat ewentualnego wydobycia surowca.

- Na razie nie mam żadnych obaw właśnie dlatego, że nikt z nami nie rozmawiał, nie było żadnego spotkania, więc trudno cokolwiek wyrokować - mówi Andrzej Janczuk, mieszkaniec Pilichowa.

Okazuje się jednak, że spotkanie będzie, lecz dopiero po badaniach.

- Firma obiecała, że zaraz po przeprowadzeniu badań zorganizuje spotkanie z mieszkańcami wsi oraz władzami gminy, na którym szczegółowo omówi metodę wydobycia - tłumaczy burmistrz.

Według szacunkowych danych Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej, w Polsce znajdują się jedne z największych złóż gazu w całej Europie. Zasoby sięgają 5,30 bln m sześc. i starczyłyby na zaspokojenie potrzeb kraju przez 300 lat.

Przeczytaj także: Prabuty na gazie? Dowiemy się niedługo!

Obecność gazu łupkowego na terenie gminy Prabuty to ogromna szansa na rozwój gospodarczy regionu. Dotychczasowe badania wykazały, że duże pokłady gazu z łupków znajdują się w pasie północnym Polski od morza do Wyżyny Lubelskiej. Niewykluczone zatem, że również w gminie Kwidzyn mogą znajdować się złoża surowca.

Czy mieszkańcy mają czego się obawiać? Zapraszamy do komentowania!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na prabuty.naszemiasto.pl Nasze Miasto