Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Azory miały się zmienić. Ludzie stworzyli projekty. - Po co? - zastanawiają się teraz

Dawid Serafin
Urzędnicy poprosili twórców  serwisu Krowoderska.pl (na zdj.), by zachęcili mieszkańców Azorów do tworzenia projektów, które zmienią osiedle. Okazało się, że pomysły nie zostaną zrealizowane
Urzędnicy poprosili twórców serwisu Krowoderska.pl (na zdj.), by zachęcili mieszkańców Azorów do tworzenia projektów, które zmienią osiedle. Okazało się, że pomysły nie zostaną zrealizowane Andrzej Banaś
Ile warte są urzędnicze obietnice, przekonali się właśnie mieszkańcy Azorów. Przygotowali pomysły, które miały zmienić ich osiedle na lepsze. Zachęcili ich do tego pracownicy Urzędu Miasta. Zapowiadali, że na realizację projektów znajdą się pieniądze. Mieszkańcy uwierzyli. Teraz okazuje się, że opracowane przez nich projekty zostaną na papierze. Wszystko przez urzędniczy bałagan i brak komunikacji.

Chodzi o pomysły na zagospodarowanie budynków pawilonu handlowego u zbiegu ulic Weissa i Lenzta oraz po szkole przy ul. Czerwińskiego. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez urząd miasta mieszkańcy opracowali cztery propozycje zagospodarowania obiektów. Chcieli, by stały się miejscami służącymi integracji lokalnego środowiska. W budynku po pawilonie handlowym zaprojektowano Akademię Mistrzów Azorów, gdzie mieszkańcy mogliby rozwijać swoje pasje pod okiem profesjonalistów (m.in. w ministudio filmowym).

W tworzenie projektów włączyło się 37 mieszkańców Azorów w ramach pilotażowego programu rewitalizacji krakowskich blokowisk.
- Poświęciliśmy na to bardzo dużo wolnego czasu. Chodziliśmy po osiedlu, robiliśmy zdjęcia, wyszukiwaliśmy, skąd można pozyskać środki na realizację naszych pomysłów - mówi rozgoryczona Grażyna Kaszuba, jedna z uczestniczek warsztatów. - Teraz dowiadujemy się jednak, że nasza praca pójdzie na marne. Miasto ma bowiem inne plany.
Ważniejsze biura

Do końca tego roku do budynku po szkole ma wprowadzić się Zarząd Budynków Komunalnych. Taką decyzję jeszcze w 2012 r. podjął prezydent miasta Jacek Majchrowski. Mieszkańców przed warsztatami nikt jednak o tym nie poinformował.
- Jeśli faktycznie mieszkańcy nie zostali otym poinformowani, to mogę w imieniu ZBK tylko przeprosić - komentuje Agnieszka Nowak z ZBK.

Przesądzony wydaje się także los pawilonu handlowego. Miasto sonduje bowiem możliwość jego sprzedaży.
- Nikt nam nie powiedział, że budynki, dla których tworzymy projekty, mają być przeznaczone na inne cele. Przekonywano nas nawet, że są na nie środki. A teraz pozostało wielkie rozczarowanie - irytuje się Grażyna Kaszuba.
Jakub Kosek, przewodniczący dzielnicy IV, zastrzega, że nie wie, co urzędnicy powiedzieli mieszkańcom. - Jeśli chodzi o pawilon handlowy, to radni miejscy podpowiadają, by go sprzedać. Ja wolę, aby został odnowiony na potrzeby mieszkańców - dodaje.

Integracja wg urzędnika

Pracownicy magistratu twierdzą, że informowali mieszkańców o tym, że projekty mają integrować lokalną społeczność, a nie służyć do realizacji.

- Przede wszystkim chodziło nam, by mieszkańcy dowiedzieli się o programie rewitalizacji blokowisk i o to, by wzmocnić aktywność społeczną - podkreśla Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji w Urzędzie Miasta Krakowa.
Jak zaznacza, projekty opracowane dla osiedla Azory w ramach programu rewitalizacji zostaną spisane w specjalnym dokumencie. Ten zaś w kolejnych latach ma podpowiadać urzędnikom, czego oczekują mieszkańcy i co robić, aby ożywić blokowiska.
Urzędnicy chcieli do promowania warsztatów zaprosić lokalnych liderów. Jedym z nich jest Grzegorz Krzywak, dziennikarz portalu Krowoderska.pl i reporter radia Eska.

- Zaproponowano mi, abym się włączył - przyznaje Krzywak. - Zapytałem, ile miasto ma zarezerwowanych pieniędzy na zrealizowanie pomysłów, które opracują mieszkańcy. Powiedziano mi, że nic.
Dlatego odmówił udziału w projekcie.

- Nie chciałem, aby mieszkańcy mieli do mnie żal, że poświęcili czas i energię a nic się na Azorach nie zmieniło.
Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa, zapewnia, że pieniądze na realizację projektów znajdą się z "różnych źródeł".
- Proszę pamiętać, że ten program jest bardzo złożony i jego realizacja potrwa latami - zaznacza wiceprezydent Koterba.

Fakty

Rewitalizacja blokowisk
- Azory, obok Olszy II i Ugorka, zostały wytypowane do rewitalizacji w ramach pilotażowego programu. W ramach tego przedsięwzięcia mieszkańcy osiedla uczestniczyli w warsztatach.
- Pilotażowy program rewitalizacji blokowisk podzielono na dwa etapy. Pierwszy to aktywizacja lokalnej społeczności, drugi - tworzenie infrastruktury technicznej.
- W zeszłym roku miasto podpisało umowę z Politechniką Krakowską. W ramach porozumienia naukowcy z PK stworzą program umożliwiający ocenę techniczną budynków oraz możliwości rewitalizacji obiektów wielkopłytowych. Przedmiotem działań pilotażowych jest osiedle Ruczaj - Zaborze. Wyniki mamy poznać w tym roku.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto