MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: przedwojenny drapacz chmur przy placu Szczepańskim

Maria Mazurek
Anna Kaczmarz
Okazały, modernistyczny gmach o trójkątnej, kanciastej bryle na dobre wrósł w krajobraz placu Szczepańskiego. Dziś mało kto wie, że jego budowa owiana była skandalem, a przedwojenni krakauerzy nie chcieli się zgodzić na powstanie tego pierwszego w Krakowie "drapacza chmur".

Zaprojektowany przez architektów Fryderyka Tadaniera i Stefana Strojka siedmiokondygnacyjny budynek został oddany do użytku w 1936 roku jako siedziba krakowskiego oddziału Komunalnej Kasy Oszczędnościowej.

Zanim jednak do tego doszło, był na językach całego Krakowa. Jedyna tak wysoka bryła (do dziś!) znajdująca się w obrębie Plant budziła kontrowersje jeszcze przed powstaniem. Część krakowian próbowała zablokować budowę szóstego i siódmego piętra, co się jednak nie udało. I tak powstał najwyższy wówczas budynek w Krakowie. Przed wojną był nawet - i to zupełnie na poważnie - nazywany na wzór amerykański "drapaczem chmur".

Dziś mieści się tu między innymi Inspektorat Pracy i siedziba małopolskiej "Solidarności". Przy tak ekscentrycznej bryle trójkątne podwórko wygląda jak ciasna klitka. W dodatku o ile budynek od frontu prezentuje się ciekawie, podwórze jest szare, odrapane. Najbardziej szpecącą ścianę zakrywa siatka przedstawiająca porośniętą bluszczem elewację. Szkoda, że nieprawdziwą.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto