Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ArtBoom Tauron Festival: "Przestrzeń wszystkich, przestrzeń nikogo"

Redakcja
Przez dwa czerwcowe tygodnie (10-24 czerwca) uczestnicy ...
Przez dwa czerwcowe tygodnie (10-24 czerwca) uczestnicy ... Łukasz Żołądź
10 czerwca rusza trzecia edycja Festiwalu ArtBoom. Hasła przewodnie tegorocznej edycji festiwalu to: nowe technologie w sztuce, utopie oraz gra.

Manna "wolności słowa", a Kraków listy czyta


ArtBoom Tauron Festival to eksplozja sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Sztuka, która prowokuje, zastanawia, nakłania do refleksji i szuka kontaktu z widzem. To największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną.

"Antyturystyczna" wycieczka

Jedną z akcji w ramach ArtBoom-u będzie "antyturystyczna" wycieczka z Pau Fausem Kraków-Kraków, czyli okazja, aby w nietypowy sposób - na piechotę - przekroczyć miejskie "bramy" na dworcu kolejowym i lotnisku Balice oraz doświadczyć Krakowa z zapomnianej w codziennym pośpiechu perspektywy piechura.

"Przestrzeń wszystkich, przestrzeń nikogo"

Interesująco zapowiada się również cykl akcji i interwencji Łukasza Surowca, który przełamywać będzie nasze przyzwyczajenia związane z zachowaniami w przestrzeni miasta. Podczas festiwalu z duchem i materią Krakowa zmierzą się twórcy streetartowi z różnych rejonów świata.

Podczas Festiwalu szczególnie oczekiwana jest wizyta wybitnej amerykańskiej artystki Jenny Holzer, która słowa, często autorstwa poetów i pisarzy, eksponuje w przestrzeni światowych metropolii, ostatnio w formie wielkich świetlnych napisów na budynkach. W Krakowie na murach Wawelu zaprezentuje fragment wiersza Czesława Miłosza.

W różnych punktach Krakowa odbywać się będą plenerowe projekcje filmowe: zobaczymy interaktywne instalacje wideo Elodie Pong czy "garażowe wideo" post-punkowego artysty z Armenii Tigarana Tachatryana.

Florian Dombois realizuje koncepcję "sztuki jako badań naukowych". W Krakowie przedstawi projekt "Gadające" wieże nawiązując do legendy o nierównych wieżach kościoła Mariackiego oraz wieży Babel, a także "zbada" niedokończone PRL-owskie wieżowce: pozostający w ruinie Szkieletor oraz zaadaptowany po latach na biurowiec Błękitek. Z kolei hotel Cracovia, sztandarowy przykład niedocenianej ze względu na konotacje z komunizmem architektury modernistycznej lat 60. XX wieku, będzie tematem artystycznej refleksji Pavla Büchlera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto