Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arkada tureckiego namiotu ze zbiorów Wawelu trafi na aukcję WOŚP [zdjęcia]

Redakcja
Wawelscy konserwatorzy wykonali rekonstrukcję cennego kobierca, którą przekażą na aukcję XXII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku z okazji 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej na Zamku królewskim na Wawelu wystawiano namiot turecki zdobyty przez Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

Zobacz też: Gdzie kupić choinkę w Krakowie? [ceny, adresy]

Jest to jeden z najcenniejszych orientalnych eksponatów w kolekcji muzeum. Wawelscy konserwatorzy tkanin postanowili wykorzystać wystawę, żeby zrobić dobry uczynek.

- Cała, dziesięcioosobowa pracownia Konserwacji Tkanin Zabytkowych przez cztery miesiące precyzyjnie odtwarzała fragment jednego z najcenniejszych dzieł orientalnych w zbiorach polskich. Arkadę płotu namiotu tureckiego z XVII wieku w skali 1:1 będzie można licytować od 29 grudnia do dnia finału - 12 stycznia 2014 roku - mówi Sabina Potaczek-Jasionowicz z działu promocji Zamku.

Tak zwany niebieski namiot, który stanowił wzór dla rekonstrukcji jest dużym dwumasztowym namiotem o owalnym kształcie - w obwodzie ma niemal 36 m i jest drugim, co do wielkości w zbiorach polskich, kompletnym namiotem tureckim z XVII wieku.
**


Po lewej oryginalna tkanina, po prawej rekonstrukcja wynonana dla WOŚP

Odtworzono jeden fragment płotu (ściany) namiotu, w skali 1:1 - ostatecznie powstała tkanina wysoka na 330 cm i szeroka na 140 cm. Do działań pracowni Konserwacji Tkanin Zabytkowych przyłączyli się pracownicy innych działów - Skóry i Papieru oraz Rzemiosła Artystycznego, którzy przygotowali detale skórzane, Ram i Pozłotnictwa - wykonujący liczne złocenia oraz Mebli - wykonali elementy drewniane (kołki). Zespół konserwatorów nie tylko wykonał, ale także sfinansował materiały użyte w kopii arkady namiotu tureckiego.

- Wykorzystano materiały najwyższej jakości, identyczne, jak w zrealizowanej konserwacji oryginalnego namiotu, przeprowadzonej w latach 90-tych w Krakowie. Zastosowano tkaniny lniane i bawełniane, natomiast w tłach szlachetny jedwab. Na skórzane elementy nałożono złoto płatkowe, 24 karatowe - tłumaczą pracownicy.

Prace właściwe trwały cztery miesiące - od sierpnia do listopada, jednak już wcześniej wykonano rysunku i elementy tekstylne oraz skórzane. Podstawowe działania objęły wykonanie tła, dużych aplikacji, kolumn i falbany oraz finalny montaż.

Rekonstrukcję można zobaczyć od 16 grudnia w pomieszczeniach Centrum Promocji i Informacji na parterze w budynku nr 9 na Wzgórzu Wawelskim do finału WOŚP 2014 - 12 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto